Çin Halk Cumhuriyeti yüksek stratejisinde kuşak ve yol inisiyatifi ve Türkiye ile ilişkilere etkisi
The belt and road initiative in the grand strategy of people's republic of China and its possible effects on the future of China's relations with Turkey
- Tez No: 590127
- Danışmanlar: PROF. DR. SOYALP TAMÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti 1990'lardan bugüne değin yeni bir küresel güç olup olmayacağı ve bu minvalde Çin perspektifinden yeni bir dünya düzeninin nasıl olacağı tartışmaları bağlamında uluslararası ilişkilerin gündemini meşgul etmektedir. Başkan Xi Jinping 2013 yılında Çin'in Asya, Avrupa ve Afrika ile ekonomik, ticari, diplomatik, politik ve kültürel bağlarını artırması öngörülen Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni ilan ettiğinde bu tartışmalar yeni bir boyuta evrilmiştir. Zira Çin uzun yıllar sonra ilk defa küresel bir eylem ve vizyon ortaya koymaktaydı. Bu çalışmada ilk olarak Çin'in ulusal, bölgesel ve küresel stratejik anlayış ve davranışlarının tarihi ve güncel perspektifi Yüksek Strateji kavramından hareketle ortaya konarak Kuşak ve Yol İnisiyatifi, Çin'in küresel güç ve düzen kurucu aktör olma tartışmaları ışığında analiz edilmeye çalışılmaktadır. Sonrasında Türkiye Çin ilişkileri hem tarihi perspektiften hem de Kuşak ve Yol bağlamında öngörüldüğü şekliyle ortaya konarak, girişimin ikili ilişkilerin geleceğinde nelere yol açabileceği değerlendirilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since 1990s, there have been intense debates about whether People's Republic of China will be a new super power and like what a new world order with Chinese characteristics would look. These debates were taken yet another turn immediately after President Xi Jinping launched in 2013 the Belt and Road Initiative that would strenghten China's multidimensional ties with Asia, Europe and Africa. The debates have taken a new shape due to the fact that China, for the first time after a long while, has launched a global vision and mission proposal. In this work, first of all and through the lens of the notion of grand strategy, it is tried to analyze China's both historical and current national, regional and global strategic propensities and acts in the light of debates about possibility for China to become a super and global rule maker power. Secondly, the possible effects of the Belt and Road Initiative on the future of Turkey-China relations is tried to be evaluated, using data about both the past and current subjects of Turkey-China relations.