RLW denkleminin hareketli en küçük kareler sıralama yöntemi ile sayısal çözümü
Numerical solution of RLW equation using moving least squares collocation method
  1. Tez No: 590136
  2. Yazar: NUR DİLEK DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜL KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tezde Regularized Long Wave (RLW) denkleminin Hareketli En Küçük Kareler Sıralama Yöntemi ile sayısal çözümü elde edilmiştir. Önerilen yöntemin etkinliğini göstermek amacıyla dört test problemi ile çalışılmıştır. Bütün test problemleri için C1, C2, C3 korunumları ve analitik çözümü bilinen test problemi için L_2, L_∞ hata normları hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki bazı sayısal sonuçlarla ve analitik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca bütün test problemleri için elde edilen sayısal çözümlerin grafikleri verilmiştir. Sonuç olarak, RLW denkleminin sayısal çözümünü hesaplamada kullanılan yöntemin yüksek doğruluklu bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, numerical solution of Regularized Long Wave (RLW) equation was obtained with Moving Least Squares Collocation Method. Four test problems were studied to shown the effectiveness of the proposed method. For all test problems C1, C2, C3 invariants and for the test problem whose analytical solution L_2, L_∞ error norms were calculated. The obtained results were compared with some numerical results in the literature and analytical results. In addition, graphs of the obtained numerical solutions for all test problems were given. As a result, it is seen that the method used to calculate the numerical solution of RLW equation is a high accuracy method.