Multipl spontan abortuslu olgularda dermatoglifik analizler
- Tez No: 6417
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET öykülerinde 2 ya da daha fazla spontan abortus bulu nan kadınların dermatoglifik özelliklerini araştırmayı amaç layan bu çalışma, Ocak 1988 ile Temmuz 1988 tarihleri ara sında, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp fakültesi, Eskişehir Doğumevi, İstanbul Zeynep Kamil Hastanesi Doğumevi ve Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Doğumevi olmak üzere dört merkezde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya alınan toplam 125 olgu düşük sayılarına ve fertilite durumlarına göre gruplandırıldıktan. sonra her olgu grubunda parmak ucu ör nek tipleri (A, UL, RL, W), toplam çizgi sayısı (TRC), atd açısı, a-b çizgi sayısı, interdigital bölge örnekleri ve palmar fleksiyon çizgileri incelenmiştir. Yapılan bu çalışmanın sonucunda toplam parmak ucu örnek tiplerinin dağılımı bakımından araştırma grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık bulunamamış iken, her örnek tipi ayra~ ayrı incelendiğinde, 3 ve daha fazla düşüklü olguların kemer örneklerinde: artma, hiç çocuğu bulunmayan olguların radial ilmek örneklerinde ise " azalma saptanmıştır. Diğer yandan düşük sayılarına ve fer- tivite durumlarına göre gruplandırılmıg her olgu grubunda ki a-b çizgi sayıları, kontrol grubuna oranla önemli düzey de azalma göstermiştir. TRC değerleri, atd açı değerleri ve interdigital bölge örneklerinin dağılımları araştırma ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık göster memiştir. Tüm olguların 5 tanesinde simian, 13 tanesinde ise Sidney çizgisi saptanmıştır Anahtar kelimeler : Abortus, spontan abortus, habitual abortus, dermatoglifikler, spontan abortuslu olgularda dermatoglifik analizler.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY la this 3tudy, derma toglyphic analysis in 125 women with two or more spontaneous abortions who aborted at Anadolu University Medical.Faculty and at Maternity Hos pital in Eskişehir, Zeynep Kamil Hospital in Istanbul and Dr. Zekai Tahir Burak Gynecology Hospital in Ankara has been done between January and July 1988. 1 25 cases have been classified according to the number of abortions and whether they have healthy children or not. In each group, fingertip pattern types, total ridge counts (TRC), atd angles, a-b ridge counts, the pattern types in the interdigital areas and palmar creases have been compared. At the result.of this study, there were no signifi cant diffe.rencies between the investigated and control groups with respect to fingertip pattern types, but if each pattern type has been investigated seperately an increase at the number of arches in the women who have three or more abortions while a decrease at the number of radial loops in the women who had no child have been obtained. In the other side, when the cases who were grouped according to the number of abortions and whether having healthy child or not have been evaluated with respect to a-b ridge counts, they were lower in the inves tigated group than control group. There were no signifi cant differencies in both investigated and control group with respect to TRC, atd angles, and the patterns in the interdigital areas. Simian lines have :.seen in 5 cases and Sidney lines have seen in 13 cases Key wods : Abortions, spontaneous abortions, habitual abortions, dermatoglyphics, dermatoglyphic analysis in the cases with spontaneous abortions