Müzede sosyal bilgiler öğretiminde yaratıcı dramanın bir yöntem olarak kullanımına ilişkin uzman görüşleri
Expert opinions about using of creative drama as a method in teaching of social studies in museum
- Tez No: 590138
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FERAH BURGUL ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, sosyal bilgiler öğretiminde müzede yaratıcı drama yönetiminin kullanımına ilişkin uzman görüşleri doğrultusunda; sosyal bilgiler öğretimi, müzede eğitim ve yaratıcı drama arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda çalışmada sosyal bilgiler öğretimi sürecinde önerilen yöntem ve tekniklere, müzede sosyal bilgiler öğretiminin yaratıcı drama ile ilişkisine, uygulamada yaşanan sorunlara ve çözüm önerilerine ilişkin sorulara yanıt aranmıştır. Uzmanların ilgili alan yazın hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Öğretmenlerin müzede ve müzede sosyal bilgiler öğretiminde yaratıcı dramayı kullanmalarına yönelik donanımlarına ve bunu geliştirmeye yönelik önerilerin neler olabileceği hakkındaki sorulara yanıt aranmıştır. Çalışma nitel bir araştırmadır. Çalışma sürecinde, 12 alan uzmanı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda ulaşılan verilere, betimsel analiz yapılmıştır. Çalışma sonucuna göre uzmanlar; sosyal bilgiler öğretimi, müzede eğitim ve yaratıcı drama yöntemi arasında, hedefler ve yaşantı deneyimi sunma gibi açılardan ilişki olduğunu belirtmişlerdir. Sosyal bilgiler konularının müzede ve yaratıcı drama yöntemi ile işlenmek için uygun olduğu belirtilmiştir. Sosyal bilgiler öğretiminde müzede yaratıcı drama yönteminin kullanımına ilişkin yazılı kaynakların yetersiz olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca çalışmada sosyal bilgiler öğretiminde müzede yaratıcı drama yönteminin kullanımda yaşanan sorunlar belirlenmiştir. Yaşanan temel sorunlar; öğretmenlerin müze ve yaratıcı drama konusundaki yetersizlikleri, müze personellerinin uygulama çalışmalarına olumlu bakmamaları ve müze ile okul arasındaki ulaşım güçlüğüdür. Uzman görüşleri doğrultusunda bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri geliştirilmiştir. Çalışma sonucunda müzede yaratıcı drama yönteminin kullanımına yönelik uygulama bilgilerine yer verilen etkinlik kitapçıklarının hazırlanması önerilmiştir. Öğretmenlere ve öğretmen adaylarına hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimlerin verilmesi, müze personeline müzede uygulamaya yönelik eğitim verilmesi önerilmiştir. Eğitim fakültelerinde müzede eğitim ve yaratıcı drama derslerinin sayısının arttırılması ve zorunlu olması önerilmiştir. Ayrıca müze ve okul arasında ulaşımı sağlayan servislerin temin edilmesi tavsiye edilmiştir. Her ile, ilçeye ve okula, okul dışı öğrenme ortamları ile ilgili temsilci ve uygulayıcılar atanması geliştirilen çözüm önerileri arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to explain the relationship between teaching of social studies, education in museum and creative drama in accordance with expert opinions about the using of creative drama method in museum. In this context, the study aimed to answer the questions about the methods and techniques which are proposed in the social studies teaching, the relationship between the creative drama and teaching of social studies in the museum, the problems experienced in practice and the solution suggestions. The opinions of the experts about the relevant literature were examined. It was aimed to answer the questions about the qualification of teachers to use creative drama in museum, in teaching of social studies in museum and what suggestions could be developed to improve it. The study is a qualitative research. In the study process, descriptive analysis method was applied to the data which are obtained from the result of semi-structured interviews with 12 field experts. According to the results of the study, experts stated that there is a relationship between teaching of social studies, museum education and creative drama method in terms of goals and giving life experiences. It is stated that social studies subjects are suitable for teaching in museum and with creative drama method. It is stated that written literature related to use of creative drama method in museum in teaching social studies are insufficient. In addition, the problems in the use of creative drama method in museum in teaching of social studies were determined in this study. The main problems are the inadequacy of the teachers about museum and creative drama, the lack of positive attitude of museum staff to the practical works and difficulties of transportation between museum and school. In accordance with the expert opinions, solutions for these problems were developed in this study. As a result of the study, it was suggested to prepare activity booklets which include practice information about the use of creative drama method in museum. It has been suggested that pre-service and in-service trainings will be given to teachers and prospective teachers, and that museum staff will be given training about practicing in the museum. It has been suggested that the number of courses about education in museum and creative drama should be increased and compulsory in the faculties of education. It has also been proposed to provide shuttle services between museum and school. In each city, county and school, representatives and practitioners should be employed about out-of-school learning environments.