Ortaokul öğrencilerinin etkin vatandaşlık öğrenme alanındaki kavramlara yönelik bilişsel yapılarının ve kavram algılarının belirlenmesi
Determination of the cognitive structures and concept perception of secondary school students about the concepts of effective citizenship learning
  1. Tez No: 590140
  2. Yazar: PINAR ŞENER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÖKÇE KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin 'Etkin Vatandaşlık' öğrenme alanında geçen anayasa, bağımsızlık, cumhuriyet, egemenlik, eşitlik, demokrasi, devlet, monarşi, oligarşi, saltanat, yasama, yurttaşlık, yürütme, yargı, teokrasi, özgürlük, kavramlarına yönelik bilişsel yapılarını ve kavram algılarını kelime ilişkilendirme testi aracılığıyla belirlemektir. Araştırmada yöntem olarak betimsel tarama kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubu rastgele örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki ortaokulda öğrenim gören 200 öğrenci oluşturmaktadır. Kullanılan veri toplama aracı kelime ilişkilendirme testidir. Bu veri toplama aracı alan uzmanı ve ölçme değerlendirme uzmanı görüşünde araştırmacının kendisi tarafından hazırlanmıştır. Verilerin analizinde nitel veri analizi yöntemlerinden betimsel analiz kullanılmıştır, her bir anahtar kavrama ilişkin öğrencilerin algılarını betimlemek ve kavramlar arası ilişkileri ortaya koymak için frekans tabloları oluşturulmuştur. Frekans tabloları doğrultusunda kavram ağları hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin yoklanan kavramlara yönelik bilişsel yapılarının farklı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine cognitive structures and conceptual perceptions through word association test about the concepts of constitution, independence, republic, sovereignty, equality, democracy, state, monarchy, oligarchy, sovereignty, legislative, citizenship, executive, judiciary, theocracy and freedom. Descriptive survey was used as the method in the research. The study group was determined by random sampling. The study group of the study consists of 200 students studying at two different secondary schools (Ministry of Education) in the 2018-2019 academic year. The data collection tool used is the word association test. This data collection tool was prepared by the researcher himself by the help of opinion of the field expert and assessment and evaluation expert. Descriptive analysis, one of the qualitative data analysis methods, was used in the analysis of the data. Frequency tables were created to describe the students' perceptions about each concept and to reveal the relationships between the concepts. Using this frequency table, the concept network was prepared. As a result of the research, it was determined that the cognitive structures of the students towards the notions were different.