Gri sistem teorisi ile tahminleme ve bir uygulama
Forecasting by using grey system theory and an application
  1. Tez No: 590148
  2. Yazar: KHADİJEH MOHAMMAD ALIREZAEI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gri sistem teorisi kısmen bilinen, kısmen bilinmeyen“küçük örneklem”ve“zayıf bilgili”belirsizlik sistemlerini ele almaktadır. Gri tahminleme, Gri teorinin en önemli bileşenlerinden biridir. Bu çalışmada; Gri sistem teorisi ile Gri tahmin modelleri incelenmiştir. Bu doğrultuda, ilk olarak GM(1,1) ve Doğrusal olmayan Gri Bernoulli modellerinin hesaplama adımları analiz edilmiştir. Daha sonra, Türkiye'nin yıllık CO2 emisyonu miktarının tahmini problemi, Gri modeller ile çözülmüştür. Bu amaçla; klasik GM(1,1) modeli, yuvarlanma mekanizmalı GM(1,1) modeli, Doğrusal olmayan Gri Bernoulli modeli (DOGBM(1,1)) ve yuvarlanma mekanizmalı Doğrusal olmayan Gri Bernoulli modeli, CO2 emisyonu miktarının tahmini için uygulanmıştır. Son olarak, bu yöntemlerin tahmin doğruluğunu iyileştirmek için genetik algoritma ile tahmin modellerinin parametreleri en iyilenmiştir. Gri tahmin modellerinin performansı üstel düzleştirme metodu ile karşılaştırılmıştır.Tahmin modellerinin performans analizi için ortalama mutlak yüzde hata (OMYH) ölçütü kullanılmıştır. Sayısal sonuçlar, genetik algoritma esaslı ve yuvarlanma mekanizmalı DOGBM(1,1) modelinin tahmin doğruluğu açısından diğer Gri tahmin modellerinden ve Üstel düzleştirme yönteminden daha iyi sonuç verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Grey system theory deals with uncertainty system of partly known, partly unknown“small sample”and“poor information”. Grey forecasting is one of the most important components of Grey system theory. In this study; Grey system theory and Grey forecasting models have been investigated. For this, firstly calculation steps of Grey forecasting model GM(1,1) and Nonlinear Grey Bernoulli models have been analyzed. Then, annual CO2 emissions of Turkey have been forecasted. GM(1,1) forecasting model, Rolling GM(1,1) forecasting model, Nonlinear Grey Bernoulli model (NGBM) and Rolling NGBM have been applied to forecast CO2 emissions of Turkey. Finally, to improve forecasting accuracy of this models, Genetic Algorithm has been applied for parameter optimization. Performance of Grey models has been compared with Exponential Smoothing approach. Mean Absolute Percentage Error (MAPE) has been used to evaluate forecasting accuracy of forecasting models. Empirical results demonstrated that, Nonlinear Grey Bernoulli Model optimized with Genetic Algorithm outperforms all other Grey models and also Exponential Smoothing approach in terms of forecasting accuracy.