Gri temelli maliyet tahminin mobilya üretim sektöründe uygulanması
Application of gray based cost prediction in furniture manufacturing sector
- Tez No: 527988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ APALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüz küresel dünyasında hızla gelişen teknolojik gelişmeler, işletmelerin gelecek planlamalarında az ve kısıtlı sayıdaki veriler ile hızlı karar vermelerine yol açmıştır. Etkin bir tahmin yöntemini kullanan işletmelerin gelecek projeksiyonlarına dair aldığı kararlarla işletme amaçlarını daha sağlıklı bir biçimde devam ettirebildikleri bilinmekte, işletmeler için tahmin yöntemleri ayrı bir önem arz etmektedir. Bu çalışmada ileriki dönemlere ait maliyet tahmininde bulunulan gri temelli maliyet tahmini hakkında bilgiler sunup, bu modeli mobilya üretim sektöründe faaliyet gösteren X işletmesinde denenmesi amaçlanmıştır. İstatistik ve matematiksel yöntemlerin yanı sıra uygulamaya konu olan gri tahmin sistemini küçük örneklemlerde bile başarı ile uygulanabilmesi çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Çalışmanın önemi, sahip olunan az ve kısıtlı ölçüde veriler ile gelecek dönemlere ilişkin düşük hata oranlı maliyet tahmini yapmasından kaynaklanmaktadır. Yapılan tez çalışmasında maliyet tahminin işletme karar vericilerin kararları üzerinde etkinliği araştırmaya çalışılmış, etkin maliyet tahminin sağlıklı karar alınabilmesi üzerindeki etkisinin üzerinde durulmuştur. Mobilya üretim sektöründe faaliyet gösteren X mobilya firması üzerinde yapılan çalışma, gri temelli tahmin yönteminin maliyet tahmini üzerindeki başarısı ve elde edilen tahminlerin güvenirlilik oranı ile gelecek dönemlere ait maliyet tahminleri öngörülmeye çalışılmıştır. Gri temelli maliyet tahminin uygulanabilme derecesinin incelenmesi üzerine X mobilya firması üzerinde yapılan tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk üç bölümü teorik bilgilerden, son bölümü ise gri temelli maliyet tahminine yönelik uygulamadan oluşmaktadır. Çalışmanın teori bölümünü oluşturan birinci bölümde öncelikle maliyet, gider, maliyet gideri, faaliyet gideri, zarar ve harcama kavramları açıklanarak, maliyeti oluşturan unsurlar ve bu unsurların sınıflandırılması incelenerek devamında maliyet giderlerinin çeşitli yönlerden sınıflandırılması detayları ile ele alınmıştır. İkinci bölümde, ilk olarak sistem kavramı tanımlanarak bu kavram yardımı ile maliyet sistemi kavramı açıklanmış, sonrasında maliyet hesaplama sistemleri ve bu hesaplama sistemlerinin sınıflandırılması tüm yönleri ile detaylı bir biçimde incelenmiştir. Teori kısmını oluşturan üçüncü bölümde, önce tahmin kavramı açıklanarak, tahmin kavramının yardımı ile maliyet tahmini kavramı tanımlanmıştır. Devamında ise Gri sistem teorisi ve bölümleri incelenmiş, gri sistem teorisinin bölümlerinden olan gri modelleme ve gri tahmin yöntemi tüm ayrıntıları ile ele alınarak uygulama kısmında kullanılacak olan hesaplama yöntemleri ve formülleri üzerinde durulmuştur. Tez çalışmasının son bölümünde ise X mobilya firmasına ait maliyet tahminlemesi gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. İlk olarak X mobilya firmasının 2013 yılı, 2014 yılı, 2015 yılı ve 2016 yılı tecrübelenmiş maliyet verileri ile yine tecrübelenmiş yıllara ait gri tahmin yöntemi ile tahmin edilemeye çalışılmış, tahminleme sonucunda doğruluk hata analizi ve güvenirlilik testi yapılmıştır. Yapılan doğruluk analizi sonucunda gri temelli model kullanılarak X Mobilya Firmasının gelecek dönemlere ait maliyet verileri öngörülmüştür. Çalışmanın sonuç ve öneriler kısmında uygulanan adımlar sonucunda, analiz sonuçları detayları ile ele alınıp, gerekli yorumlamalar ve bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapidly advancing technological developments in today's global world have led companies to make quick decisions with few and limited data in future plans. It is known that businesses using an effective forecasting method can continue their business objectives more healthily with their decisions about future projections, and forecasting methods for businesses are of special importance In this study, it is aimed to present information on the gray-based cost prediction in the cost predictions of the future periods and to test this model in the X operation in the furniture production sector In addition to statistics and mathematical methods, it also reveals the importance of studying how to implement the gray prediction system successfully, even in small samples. The key to working is due to the small and limited amount of data available and low error rate cost predictions for future periods In the thesis study, the cost predictions were tried to be investigated on the decisions of the business decision makers, and the effect on the effective decision of the cost prediction was emphasized. The study on the X furniture company operating in the furniture production sector, the success of the gray based prediction method over the cost prediction and the reliability rate of the obtained predictions, and the cost predictions for the future periods have been tried to be predicted. Examination of the degree of applicability of the gray based cost prediction, the thesis work on X furniture firm consists of four main parts. The first three sections of the study consist of theoretical information and the final section consists of the application of gray-based cost prediction. In the first part that constitutes the theory part of the study, the concepts of cost, cost, cost of return, activity, loss and expenditure are explained firstly and the classification of cost elements and classification of these elements are discussed. In the second part, firstly the concept of the system is defined and the concept of the cost system is explained with the help of this concept, after which the cost calculation systems and the classification of these calculation systems are examined in detail. In the third part of the Theory section, the concept of prediction is first explained and the concept of cost prediction is defined with the help of the prediction concept. In the following, Gray system theory and its parts have been examined and gray modeling and gray prediction methods of gray system theory have been studied with all details and calculation methods and formulas to be used in application part have been emphasized. In the last part of the thesis study, cost prediction for X furniture company was tried to be realized. First, the X furniture company was tried to be predictiond by the gray prediction method for the years of 2013, 2014, 2015 and 2016 and the gray prediction method for the experienced years, and the accuracy error analysis and the reliability test were performed as a result of the prediction. As a result of the accuracy analysis carried out, the gray-based model is used to predict the future costing of the X Furniture Company. As a result of the steps applied in the results and suggestions section of the study, the analysis results were handled with details and necessary comments and suggestions were made.