Gri sistem teorisi ve bir uygulama
Grey system theory and an application
- Tez No: 765867
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Karar verme süreçlerinde pratik ve güvenilir modeller kurmak oldukça önemlidir. Bu çalışmada, kripto para fiyatları, eksik bilgi ve küçük örneklem ile başarılı tahminler yapabilen Gri Sistem Teorisinin GM(1,1) modeli kullanılarak tahmin edilmiştir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde para kavramı özellikleri ve fonksiyonları dikkate alınarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, kripto paraların genel özelliklerinden ve uygulama yapmak üzere seçilen Bitcoin, Ethereum ve Litecoin kripto paralarının ortaya çıkışlarından ve özelliklerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, Gri Sistem Teorisi tanıtılmış ve tahmin için kullanılan GM(1,1) modelinin işlem aşamaları verilmiştir. Çalışmanın beşinci bölümü olan uygulama bölümünde ise ele alınan kripto paraların fiyat verileriyle GM(1,1) modelleri kurulmuş, kurulan modellerin hata analizleri ile hata oranları belirlenmiştir. Yapılan hata analizi sonucunda kurulan modellerin tahmin yapmak için uygun olduğu görülmüş ve gelecek dönem tahmini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very important to establish practical and reliable models in decision-making processes. In this study, crypto money prices are estimated using the GM(1,1) model of Grey System Theory, which can make successful predictions with incomplete information and small sample. In the second part of this study, the concept of money is explained by considering its features and functions. In the third chapter, the general characteristics of cryptocurrencies and the emergence and features of Bitcoin, Ethereum and Litecoin cryptocurrencies selected for application are mentioned. In the fourth chapter, the Grey System Theory is introduced and the processing steps of the GM(1,1) model used for forecasting are given. In the application section, which is the fifth part of the study, GM(1,1) models were established with the price data of the cryptocurrencies, and the error rates of the established models were determined. As a result of the error analysis, it was seen that the models established were suitable for estimating and the future period was estimated.