Psikolojik danışman adaylarının yaşamda anlama ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of counselor candidates' views about meaning in life
  1. Tez No: 590196
  2. Yazar: ESRA KILAVUZ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik danışman adaylarının yaşamda anlama ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmaya 2017-2018 eğitim öğretim yılında bir devlet üniversitesinin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü'nde öğrenim görmekte olan 29 psikolojik danışman adayı katılmıştır. Çalışma, psikolojik danışman adaylarının yaşamda anlamı nasıl algıladıkları, yaşamda anlamın oluşmasında nelerin etkili olduğu ve hayattan neler beklediklerini belirlemek amacıyla nitel araştırma modelinde tasarlanmıştır. Araştırmada veri toplama araçlarından yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler araştırmacı tarafından yazılı hale dönüştürülmüştür. Veriler bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra verileri çözümlemek için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarında psikolojik danışman adaylarının yaşamda anlamını etkileyen kişisel, çevresel ve duygusal temalar tespit edilmiştir. Yaşamda anlamı olumlu yönde etkileyen faktörlerin yanı sıra yaşamda anlamın oluşmasına engel olan temalar da ortaya koyulmuştur. Ayrıca yaşamı anlamlı bulan ve yaşamın anlamsız olduğunu düşünen kişileri etkileyen faktörler tespit edilmiştir. Temalar içerisinden en çok yaşamda anlama yönelik kişisel faktörler başlığında alt tema oluşturulmuştur. Psikolojik danışman adaylarına göre yaşamda anlamı etkileyen kişisel etmenler; bireyin seçim yapabilme özgürlüğü, kişisel inançlar, başarılı olmak, kişinin kendini geliştirmesi, keyif veren etkinlikler, kişinin kendini keşfetmesi, sağlık, hayata olumlu bakma, hedef, sorumluluk ve örnek insan olmaktır. Psikolojik danışman adaylarının en fazla sosyal çevre ve etkileşim gibi alt temalarda paylaşımda bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine of counselor candidates' views about meaning in life. 29 counselor candidates who were studying at Psychological Counseling and Guidance Department of a university in 2017-2018 academic year participated in the research. The research was designed in a qualitative research model in order to determine how psychological counselor candidates perceive the meaning in life, what is effective on the meaning in life and what they expect from life. In the research, semi-structure interview technique was used. The interviews were deciphered by the researcher. The data were transferred to the computing environment. Then content analysis method was used to analyze the data. In the results of the research; personal, environmental and emotional themes affecting the meaning in life of psychological counselor candidates were determined. In addition to the factors that positively affect the meaning in life, themes that prevent the meaning in life have been revealed. Factors affecting people who think life is meaningful and meaningless have been identified. Among the themes, the sub-theme was created under the heading of personal factors, which are mostly related to the meaning in life. Personal factors affecting the meaning in life according to psychological counselor candidates; individual's freedom of choice, personal beliefs, success, self-improvement, pleasurable activities, self-discovery, health, positive view of life, goal, responsibility and being a model person. It was seen that psychological counselor candidates mostly shared in sub-themes such as social environment and interaction.