Napoleon Bonaparte'ın Osmanlı Devleti ile ilgili politikası ve Akka kuşatması
Napoleon Bonaparte's policy with regard to the Ottoman Empire and the siege of Acre
  1. Tez No: 423669
  2. Yazar: CEYDA İFTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
1789 yılında Fransa'da çıkan ihtilal ile kraliyet yönetiminin yerini Cumhuriyet rejimi almış; bağımsızlık, özgürlük, adalet gibi kavramlar ön plana çıkmıştır. Gittikçe güçlenen Fransa, 18 Ekim 1798'de Campo Formio Antlaşması'ndan sonra Doğu Akdeniz'de hâkimiyet kurmak istiyordu. Bu sebeple, Fransız ordularının başında bulunan Napoléon, Haziran 1798'de Doğu Akdeniz seferine çıktı. Napoléon, seferin her ne kadar İngiltere'yi sömürgelerinde vurma amacı taşıdığını belirtse de yıkılacağını düşündüğü Osmanlı Devleti'nden payını alma düşüncesindeydi. Mayıs 1798'de Mısır'da, İngiltere ve Osmanlı ittifakıyla karşılaşan Napoléon, bu kez Suriye'ye yönelmiştir. Akka'ya kadar bütün şehir ve kaleleri ele geçiren Fransız ordusu, Akka'da büyük bir direnişle karşılaşmıştır. Cezzar Ahmet Paşa'nın komutasındaki ordunun Napoléon'a karşı mücadelesi, Napoléon'un bütün planlarını bozmuştur. Bu çalışmada; Fransa'nın, Osmanlı politikası çerçevesinde Napoléon'un Akka kuşatması ele alınmıştır. Akka kuşatmasının gerekçelerinin yanı sıra bölgenin coğrafi özellikleri, Osmanlı Devleti'nin bu kuşatma karşısında almaya çalıştığı tedbirler ve kuşatmanın Osmanlı-Fransız ilişkileri üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As results of the French Revolution, Republican regime took place instead of monarchy, concepts like independence, freedom and justice came into prominence. After the Compo Formio Treaty in October 18, 1798 France with an increasing power was seeking for dominance over East Mediterranean. Therefore in June 1798 Napoléon, the chief of the French armed forces, campaigned in East Mediterranean. Although Napoleon declared that the campaign is to defeat England in its own colonies, his primary objective was to take a share from collapse of the Ottoman Empire that he thought it to be soon. In May 1798, Napoleon who confronted with an England and the Ottoman Empire alliance in Egypt, headed his army to Syria. French army who invaded all cities and castles till Acre encountered with a great resistance in Acre. The defense by the army of Cezzar Ahmet Pasha against Napoléon ruined Napoléon's plans. In this study, Napoléon's Acre Siege is mentioned around the France policies about the Ottoman Empire. Along with the reasons of the Acre Siege, geographical features of the region, Ottoman Empire's countermeasures for the siege and the effects of the siege on the France and Ottoman Empire relations are covered.