Üniversite öğrencilerinde obsesif inanışlar ve beden imgesi ile baş etme stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The aim of this study was to determine the relationship between obsessive beliefs and body image coping strategies in individuals on university students
  1. Tez No: 590230
  2. Yazar: EMEL ACARER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR OKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Beden imgesi, bireyin bedenine ilişkin düşüncelerini, algılarını, tutumlarını, duygularını, inançlarını ve tavırlarını içeren çok boyutlu bir kavramdır. Kendi vücudumuzun zihnimizde biçimlendirmiş olduğumuz resmi, başka bir deyiş ile vücudumuzun bize görünen şeklidir. Son zamanlarda beden imgesi ile baş etme stratejilerine verilen önemin gittikçe artış gösterdiği görülmektedir. Bu duruma batılı topluluklarda güzellik anlayışına verilen önemin artmasının, medyanın zayıflık ve güzellik tanımlarını devamlı gündemde tutarak ideal beden imgesine dair mesajlarda bulunmasının etki ettiği söylenebilir. Olumsuz beden imgesine sahip olan kişilerin ne tür baş etme stratejilerine başvurduklarının bilinmesinin hem beden imgesi ile hem de obsesif inanışlarla ilişkisinin bilinmesi bireylerin psikolojik gelişimine katkı sağlanması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The body image is a multi-dimensional concept that includes an individual's thoughts, perceptions, attitudes, feelings, beliefs and attitudes about his body. The picture that we have shaped in the minds of our own bodies, in other words, is the way our bodies appear to us. Recently, it is seen that the importance given to coping strategies with body image has increased gradually. It can be said that the increase in the importance given to the understanding of beauty in western societies has been influenced by the fact that the media has a message of ideal body image by keeping the definitions of weakness and beauty on the agenda. It is important to know what kind of coping strategies people have with negative body image and their relationship with body image and obsessive beliefs in terms of contributing to the psychological development of individuals.