E-dönüşüm sürecinin mali müşavirlik mesleğine etkileri ve iş doyumu üzerine bir araştırma
A research on the effects of e-transformation process on certificate public accountant profession and job satisfaction
  1. Tez No: 590237
  2. Yazar: HÜSEYİN KÜÇÜKDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEKTÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyada en başta akla gelen mesleklerden biri olan mali müşavirlik mesleği gelişen teknoloji, ulusal ve uluslararası ticaretin artması, değişen mevzuat ve yasal zorunluluklar nedeniyle sürekli kendisini yenilemek ve güncel tutmak zorunda kalmıştır. Bu süreçte yaşanılan yenilik ve değişime uyum sağlamaya çalışan mali müşavirlerin, mesleklerindeki bu gelişmelerden bir birey ve iş gören olarak etkilenmemeleri kaçınılmazdır. Ülkemizde son yıllarda hızlı bir elektronik dönüşüm(e-dönüşüm) uygulaması hayata geçirilmiş ve meslek mensupları bu değişimden çeşitli şekillerde etkilenmişlerdir. Yaşanılan etkinin meslek mensupları üzerindeki etkilerinin ne düzeyde olduğunu belirlemek amacıyla başka bir ifadeyle e-dönüşüm sürecinin mali müşavirlik mesleğine etkileri ile iş doyumları etkisinin tespit edilmeye çalışılmıştır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde ve ikinci bölümünde konuya ilişkin literatür taraması yapılmış ve yasal mevzuat çerçevesinde irdelenmiştir. Birinci bölümde mali müşavirlik mesleği incelenmiş sonra bilgi toplumu stratejisiyle e-dönüşüm ilişkisi kurulmuştur. Ardından e-dönüşüm süreci kapsamında elektronik ortamdaki muhasebe belge ve defterleri ele alınmıştır. İkinci bölümde; iş doyumu, iş doyumu ile ilgili kuramlar ve iş doyumuna etki eden faktörler yer almıştır. Üçüncü ve son bölümde ise e-dönüşüm 'ün serbest muhasebeci mali müşavirlerin iş doyumu üzerine etkisine yönelik nicel bir araştırma yapılmış, yapılan araştırma bulgu ve değerlendirmelerine yer verilmiştir. Bu bağlamda çalışmada kullanılan anket formunda“Minnesota İş Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Anket formu İzmir ilinde faaliyette bulunan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere anket uygulanmıştır. Analiz sonucuna göre e-dönüşüm sürecinde mali müşavirlerin demografik özelliklerinin iş doyumu düzeyleri arasında doğrusal ilişki bulunduğu ve istatistiksel olarak anlamlılık düzeyinin değişkenlik gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most prominent professions in the world, the certified public accountant profession has had to renew itself and keep up to date due to developing technology, increasing national and international trade, changing legislation and legal obligations.It is inevitable that certified public accountant who try to adapt to the innovation and change experienced in this process will not be affected by these developments in their professions as individuals and employees. In our country, a rapid e-transformation has been implemented in recent years and professionals have been affected by this change in various ways. It is not known to what extent the impact has been experienced on the members of the profession. Therefore, this research was conducted to determine the effects of e-transformation process on the certified public accountant profession and its effect on job satisfaction. n the first part and second part of the study, literature review and legal regulations are given. In the first part, the concepts of independent accountant, certified public accountant and e transformation are examined and in the second part, the concept of job satisfaction, theories related to job satisfaction and the factors affecting job satisfaction are given. In the third part, the effect of e conversion on job satisfaction of independent accountant certified public accountant is analyzed. In the questionnaire used in the study, lik 5-point Likert Scale“and”Minnesota Job Satisfaction Scale "were used. In this respect, a questionnaire was conducted on Independent Accountants and certified public accountant in İzmir. According to the results of the analysis, the linear relationship between the job satisfaction levels of the independent accountant and financial advisors in e-transformation process, statistical significance level varies.