İslam Hukukunda Mut'a nafakası ve İslam ülkelerindeki uygulamaları
The alimony of Mut'a in Islamic Lav and the implements in the Islamic countries
- Tez No: 590236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sahih nikâh bağı ile kurulan evlilikte kocanın tek taraflı nikâh bağını bağını sonlandırması durumunda karısına mut'a nafakası ödeyip ödemeyeceği ödeyecekse bunun miktarı ve süresinin ne olacağı çalışmanın temel problemi olacaktır. Bu çalışma, mut'a nafakasını, bu nafakanın ahkâm tefsirlerinde nasıl ele alındığını, mezheplerin bu konudaki görüşlerini ve bazı İslam ülkelerinde mut'a nafakasıyla ilgili uygulamaları ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Birçok islam ülkesinde şafiî mezhebinin yaklaşımı kodifiye edilmek suretiyle kocası tarafından boşanmış kadının belirli şartlarda ve süreli olmak koşuluyla bu nafakayı hak edeceği uygulamaya konmuştur. Denilebilir ki mut'a nafakası, fakihlerin de dile getirdiği üzere kadının mağduriyeti ve üzüntüsünün bir nebze olsun hafifletilmesi maksadına matuftur. İslam ulemasının mut'a nafakasının miktarı ve türüne yönelik verdiği hizmetçi, üç kat kıyafet, 30 dirhem gibi örnekleri dönemsel ve örfe dayalı olup tahdidi değildir.
Özet (Çeviri)
The issue of that In the event of unileteral divorce by husband in a marriage which got by valid wedding bond, whether he will pay the alimony of mut'a to his wife or not, if he will how much will be the amount and the time of this will be the main problem of the study. This study, made for the aim of finding out how the verses related to the alimony of Mut'a handled at the commantaries of Laws, the opinions of the sects at this subject and the implementations related to alimony of Mut'a in some of the Islamic countries. In many Islamic countries by modifying the approach of the sect of al-Shafee, the idea of acquiring of the woman who got divorced by her husband a right for this alimony providing certain conditions and periods put into practise. It could be sad that according to the canonists utter that the alimony of mut'a is directed for easing the victimasation and sadness of the woman in some extent. The examples which Islamic scientists gave for the amount and type of the alimony of mut'a like 30 dram, three piles attires, a servant are periodical and adapted for mores and not limitted.