E-dönüşümün muhasebe mesleği üzerindeki etkisi: Yalova ili örneği
Impact of e-transformation on the accounting profession: Example of Yalova province
- Tez No: 861298
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AZALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yüzyılda meydana gelen teknolojik gelişmeler her sektörü olduğu gibi muhasebe sektörünü de önemli ölçüde etkilemiştir. Dijitalleşme küresel ölçekte yaşanan köklü değişiklikler neticesinde muhasebe mesleğinin kayıt, sınıflandırma ve saklama şekillerini oldukça değiştirmiştir. Bu bağlamda muhasebe meslek mensuplarının teknolojinin beraberinde getirdiği dijital dönüşüme uyum sağlamaları meslek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu geçiş sürecinde meslek mensuplarının sahip oldukları mesleki bilgi ve becerileri, geçişi kolaylaştırabilmektedir. Sürecin getirilerine uyum sağlamak, yaşanan değişikliklerle ortaya çıkan e-uygulamaları kullanmak en önemli aşamalardan biridir. Bu çalışmada muhasebe mesleğinin uygulayıcıları olan muhasebe meslek mensuplarının teknolojik gelişmelere uyum düzeyleri ve yaşanan dönüşümler hakkındaki memnuniyet düzeyleri ve mesleğe dijitalleşmenin etkileri incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemine dayalı fenomenoloji modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Yalova Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına bağlı muhasebe meslek mensuplarından elde edilmiştir. Çalışma sonucunda meslek mensuplarının teknoloji kullanım becerisi ve mesleki eğitim seviyesi arttıkça iş süreçlerinin kolaylaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Technological developments that have occurred in the last century have significantly affected the accounting sector, as in every sector. As a result of the radical changes experienced on a global scale, digitalization has significantly changed the recording, classification and storage methods of the accounting profession. In this context, it is of great importance for professional accountants to adapt to the digital transformation brought about by technology. During this transition process, the professional knowledge and skills of professionals can facilitate the transition. Adapting to the benefits of the process and using e-applications that emerge with the changes experienced is one of the most important stages. In this study, the adaptation levels of professional accountants, who are practitioners of the accounting profession, to technological developments and their level of satisfaction with the transformations and the effects of digitalization on the profession were examined. The phenomenology model based on qualitative research method was used in the research. The data of the research was obtained from professional accountants affiliated with Yalova Chamber of Independent Accountants and Financial Advisors. As a result of the study, it is seen that as the technology usage skills and professional education level of professionals increase, their work processes become easier.