Sendikacılığın gelişimi ve Avrupa Birliği'nde sendikacılık uygulamaları
Development of trade unionism and practises of trade unionism in the European Union
- Tez No: 590246
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sendikalar, iş yaşantısına dair problemleri çözerek çalışanların ortak menfaatlerini, haklarını koruyarak daha etkin ve verimli iş gücü piyasasına ulaşmakta oldukça önemli bir görev üstlenmektedir. Endüstri devrimi ile birlikte ortaya çıkan sendikalar, kötü şartlarda çalıştırılan işçi sınıfının gereksinimlerin karşılanması doğrultusunda bir yol izlemiştir. Dünya'da ve Türkiye'de gerçekleşen toplumsal, siyasi ve ekonomi dönüşümleri sendika haklarının gelişimlerini de oldukça etkilemiştir. Küreselleşen dünya ile birlikte çalışma sektörünün yeri genişleyerek çalıştırılan işçi sayısında artışa gidilmiştir. Üretimin artması ve iş gücünün ucuzlaması, çalışanların zamanla örgütlenerek ülke yapılanmalarını etkileyecek sendikaların kurulmasına zemin hazırlamıştır. Çalışmada sendika örgütlenmelerine dair bütün kavramlar tüm yönleriyle ele alınmıştır. Bunun yanı sıra sendikal haklar kapsamında Avrupa Birliği'nde sendikacılık olgusunu incelemiştir. Sendikaların ülkelerde hangi şekilde örgütlendiği, hangi uygulamalar doğrultusunda haklara sahip oldukları detaylı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The union is playing a very important role in solving problems related to business life and reaching a more effective and productive labor market by protecting the common interests and rights of employees. The unions that emerged with the industrial revolution followed a path towards meeting the requirements of the worst working class of workers. Social, political and economic transformations in the world and in our country have also affected the development of trade union rights. With the globalizing world, the working sector has expanded and the number of employed workers has increased. Because over-production is dominated by cheap labor power, the organization of the workers has laid the groundwork for the establishment of trade unions that will affect the country's structures. The work has tried to address all concepts of union organizations in all its aspects. In addition, under the trade union rights, the European Union examined the phenomenon of trade unionism. The way in which the unions are organized in the countries and the rights they have in terms of the applications are examined in detail.