Alternatif alanlarda sanat: Sokak
Arts in alternative spaces: Street
- Tez No: 590253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kamusal alan, yaşadığımız coğrafyada, özellikle 21.yy Türkiye sinde fazla kullanılmayan ve kamu tarafından tam anlamıyla bilinmeyen ya da yanlış kullanılan bir kavramdır. Dolayısıyla kamusal alanın ontolojisinden önce meydan, park, cadde gibi mekansal karşılığı ilk akla gelmektedir. Siyaset, felsefe, sosyoloji ve iletişim gibi disiplinlerde kullanılan kamusal alan kavramı 20.yy.ın sonlarına doğru sanat alanında da yerini bulmuştur. Aristoteles'e kadar dayanan kamusal alan kavramı ele alan farklı düşünürler olsa da, bu kavramın tarihsel sürecini inceleyip modern anlamını kazandıran Jürgen Habermas'ın ürettiği düşünceler üzerinden yol alınacaktır. Bahsedilen sanat ve kamusal alan ilişkisinin meydan heykelciliği olmadığını belirtmekte fayda vardır. Buradaki ilişkisi 1950lerde başlayıp 21.yy da görünürlük kazanan“sokak sanatı”başlığı altında incelenecektir. İçinde bulunduğumuz hiyerarşik sistemdeki bireyin konumu üzerinden sanatın kamusal alandaki yeri performanslar üzerinden deneyimlenmektedir. Bireyin konumu, başlangıç noktası olarak görülmektedir ve söz konusu konum göç, mahalle, aile gibi kavramlarla örneklendirilerek meşruiyet kavramı üzerinden değerlendirmeler yapılacaktır. Mekansal anlamda kamusal alan kavramını bir ülkenin özeti olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla kamusal alan ile ilgili elde edilmiş bilgilerin, bireysel sanat performansları ve yaşanılan coğrafya arasında kıyaslamalar sonucu çıkarımlar elde edilmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this report titled“Arts in alternative spaces: Street”, the actions of art in public and non-art spaces are examined especially through Jürgen Habermas's idea about public space. The evolution of these acts of art, which started in the past and still popular but still considered as crimes, turning into art works is examined in this thesis. The task of the“Wall”surface to limit the individuals still functions the same way from the paleotic times. In this study, the usage of surfaces which are used as walls in terms of their function as well as the wall is emphasized and the way these surfaces are used by the government and the public are discussed. The public sphere is taking into consideration of this examination. Performing art as an action in the public space has provided an opportunity to review what the public and public space should be in social life. This report investigates illegal art activities in the public space was supported by personal studies and tried to obtain inferences. As a result of the studies, it has been tried to contribute to the position of street art in public space ontology with experimental studies in today's art.