Piyasada satışa sunulan çiğ sütlerin bazı fizikokimyasal ve mikrobiyolojik parametreler açısından incelenmesi
- Tez No: 590252
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, İstanbul piyasasında satışa sunulan ambalajlı, soğutmalı sabit tankta ve birincil üretici tarafından satışa sunulan çiğ sütlerin bazı fizikokimyasal özelliklerinin ve mikrobiyolojik kalitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle 69 adet ambalajlı, 25 adet soğutma tankında ambalajsız ve 13 adet birincil üretimden olmak üzere 107 adet çiğ süt örneği toplanmıştır. Örnekler bazı fizikokimyasal özelliklerin ve Somatik Hücre Sayısı (SHS)'nın belirlenmesi ile Toplam Mezofil Aerob Bakteri Sayısı (TMAB), Koliform ve E. coli varlığı yönünden incelenmiştir. Çalışmamızın sonucunda, İstanbul ilinde satışa sunulan ambalajlı, soğutmalı sabit tanklarda ve birincil üretici tarafından satışa sunulan 107 adet çiğ sütün büyük bir çoğunluğunun titrasyon asitliği, pH değerleri, yoğunluk değerleri gibi fizikokimyasal kalitelerinin iyi durumda ve“Türk Gıda Kodeksi Çiğ Süt ve Isıl İşlem Görmüş İçme Sütleri Tebliği”ne uygun olduğu anlaşılmıştır. SHS bakımından örneklerin %38 'inin TGK'de bildirilen değerin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Ambalajlı olarak satışa sunulan 2 adet çiğ süt örneği (%2,9) dışındaki tüm örneklerin TMAB, koliform bakteri sayısının yüksek olması ve E. coli içermesinden dolayı TGK'ne uygun olmadığı tespit edilmiştir. Bu durumun halk sağlığını tehdit edebileceği ve bundan dolayı da çiğ süt yerine pastörize ve sterilize edilmiş süt kullanımının yaygınlaştırılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, for the purpose of determining some physicochemical properties and microbiological qualities of raw milk offered for sale in the prepackaged, fixed tank and primary producer in Istanbul market, 107 samples including 69 packages, 25 tanks and 13 primary production were analyzed. Samples were examined for Total Mesophile Aerob Bacteria (TMAB), Coliform and E. Coli, some physicochemical properties and Somatic Cell Count (SCC). As a result of our study, the majority of 107 raw milk in the packaged, refrigerated stationary tanks, and sold by the primary producer offered for sale in Istanbul province, were appropriate for the titration acidity, pH values, density values, such as good physicochemical quality and "Turkish Food Codex Raw Milk and Heat Treated Drinking Milk Communique. In terms of SHS, 38% of the samples were found to be higher than the value reported in the Turkish Commercial Code. It was found that all samples except 2 raw milk samples (2,9%) which were sold as packaged were not suitable because of the high number of TMAB, coliform bacteria and E. coli. It was concluded that this situation may threaten public health and therefore the use of pasteurized and sterilized milk should be expanded instead of raw milk.