Kuruluşundan Sâmerrâ dönemi sonuna kadar Abbasi devletinde Türk komutanlar
The Turkish commanders in the Abbasid govermentfrom its foundation to the end ofsamerra term
  1. Tez No: 590279
  2. Yazar: HAKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünya tarihine yön veren Türkler, Orta Asya' dan göç ederek yerleştikleri Türkistan' da çevrelerindeki devletler ile giriştikleri mücadeleler sonucunda çeşitli din ve kültürler ile karşılaşmışlardır. Müslümanlar ile yapılan mücadelelerde İslamiyet ile tanışan Türkler kendi ırk özellikleri ve kültürlerinin İslamiyet ile örtüştüğünü görmüşlerdir. Türklerin savaşçı, yönetici, kuvvetli, nizam sahibi vb. birçok özelliklerinin olduğunu gören dönemin Abbasi Devleti halifeleri Türk illerinden esir olarak veya farklı sebeplerle Müslüman şehirlerine getirilen Türkler' i İslam devleti hizmetine almışlardır. Bu eserde dönemin halifeleri tarafından Abbasi Devleti'nin hizmetine alınan Türk komutanların ordu ve yönetimde İslam devletine yaptıkları hizmetleri, devlet kademesindeki yükselişleri, entrikaları ve askeri - siyasi politikayı yönlendirmeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turks directing the world history encountered with various cultures and religions as a result of the struggles they attempted with the governments around them in Turkistan where they settled immigrating from Central Asia. Turks meeting Islamism in the struggles made with Muslims saw that their cultures and the qualities of their own race coincided with Islamism. The Abbasid Government Caliphates of the term who saw that Turks had many qualities such as warrior,manager,powerful,organized etc. engaged the Turks who were brought to Muslim towns as captives from Turkish provinces or with different reasons for Islamic State. In this work, the services that the Turkish commanders engaged for Abbasid Government by the caliphates of the term performed for Islamic State in army and management, their rise in state stage, their intrigues and guidance of military and political policy were analyzed.