Bankacıların kişilik özellikleri ve iş doyumu arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerin çeşitli değişkenlere göre karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Relationship between personality traits of bankers and job satisfaction and comparative analysis of these relationship with several variables
  1. Tez No: 590280
  2. Yazar: HALİT BACANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bankacılık, finansal ihtiyaçların karşılandığı bir hizmet sektörüdür. Bankalar işe alım süreçlerinde aday olan kişilere çeşitli testler uygulayarak bu kişilerin kişilik analizlerini yapmaktadır. Bankalarda çalışan kişilerin farklı kişilik özellikleri, işe alım süreçlerinde doğru pozisyonda görev almalarının sağlanmasının yanı sıra iş doyumu konusunda da her çalışanın farklı tepkiler vermesine yol açmaktadır. Bankacının yaşı, eğitim durumu, medeni durumu ve konumu gibi değişkenler iş doyumu ile kişilik özellikleri arasındaki bağı etkilemektedir. Bu tezin amacı bankacıların kişilik özellikleri ile iş doyumu arasında bir ilişkinin olup olmadığının belirlenmesidir. Bu amaçla bankacıların iş doyumu kişilik özellikleri, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, iş yerindeki konum gibi değişkenlere göre farklılaşmakta mıdır ve bankacıların kişilik özellikleri ile iş doyumu arasında ilişki var mıdır sorularına yanıt aranmıştır. Araştırmada evrenin tamamına ulaşılmasında zaman ve ekonomik açısından zorluk yaşanacağından örneklem alma yoluna gidilmiştir. Araştırmanın örneklemi Ankara ilinde bulunan farklı bankaların farklı şubelerinde çalışan bankacılardan rastgele seçilen 212 kişilik bir gruptur. Örneklemin belirlenmesinde katılımcıların çalıştıkları bankanın özel ve resmi banka olup olmaması, görev yaptığı banka ve görev yaptığı yerleşim birimleri gibi ölçütler temel alınmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında üç bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Birinci bölümde banka çalışanının cinsiyet, kıdem, medeni durum ve görev türü gibi kişisel özelliklerine ilişkin sorular yer almıştır. Anketin ikinci bölümünde Minnesota İş Doyumu Ölçeği (MİDÖ) ve üçüncü bölümünde beş faktörlü kişilik ölçeği (BFKÖ) yer almıştır. Araştırma sonucunda kişilerin cinsiyet, çalışılan pozisyon, kazanılan ücret gibi farklı değişkenlerinin iş doyumlarını etkilediği saptanmıştır. Sahip olunan farklı kişilik özellikleri ile iş doyumu arasında ilişkinin bulunduğu ve en çok nevrotik kişilik özelliğinin kişilerin iş doyumunu etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Banking is a service sector where financial needs are met. The banks conduct personality analyzes of those who are candidates in recruitment processes by applying various tests. The different personality traits of the people working in the banks lead to the different responsibilities of each employee in terms of job satisfaction as well as ensuring their role in the correct position during the recruitment process. Variables such as the age, educational status, marital status and position of the banker affect the relationship between job satisfaction and personality traits. This thesis is to determine whether there is a relationship between the personality traits of the aimed bankers and job satisfaction. For this purpose, the job satisfaction of the bankers varies according to the variables such as personality, age, gender, educational status, position at the workplace, and the relationship between personality characteristics of the bankers and job satisfaction is searched. In the study, it was tried to get a sample because the time and the economical difficulties in reaching the whole universe. The sample of the study is a group of 212 people randomly selected from bankers working in different branches of different banks in Ankara. In the case of the sample, participants were asked whether the bank was a private or an official bank, based on criteria such as the bank they served and the settlement they served. A three-part questionnaire was used to collect the research data. In the first part, there were questions about personal characteristics of the bank employees such as gender, seniority, marital status and type of duty. The second part of the questionnaire included the Minnesota Job Satisfaction Scale (MJSS) and the third was the five-point personality scale (FPPS). As a result of the research, it was determined that different variables such as gender, working position, earned wage can affect job satisfaction. It has been found that there is a relationship between different personality traits and job satisfaction and that neurotic personality traits most affect job satisfaction.