Abdurrahman Nureddin Paşa hayatı, şahsiyeti ve faaliyetleri
Abdurrahman Nureddin Pasa life, personality and activities
  1. Tez No: 590282
  2. Yazar: NURDAN MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Abdurrahman Paşa, 1836 yılında Kütahya'da doğup 1912 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. Germiyanoğullarından Kütahyalı Vezir Hacı Ali Paşa'nın oğlu ve Hacı Mirzâde Hacı Mustafa Ağa'nın torunudur. Abdurrahman Paşa, II. Abdülhamid devrinin devlet ricâli arasında yer alır. Çalışmamızın amacı; hakkında çok yazılıp gündemde olmayan, tarihin arka sayfala-rından bulup çıkardığımız mümtaz şahsiyetin hayatına bir nebze dokunmaktır. Çalışmamızın çerçevesi; 1836-1912 yıllarını kapsamaktadır. Paşa Memuriye-tinin ilk yıllarında babasının yanında kethûdâlık ve divan kitâbeti gibi idari işlerde bulunduktan sonra, Şumnu, Varna ve Niş mutasarrıflıkları ile Prizren, Tuna, Ankara, Diyarbakır ve Bağdat vâliliği görevlerinde de bulunmuş, Mithat Paşa'nın sadrâzamlığı sırasında vezirliğe kadar yükselmiştir. Osmanlı son dönem devlet ricâli arasında, Adliye Nâzırlığı ile daha çok tanınan, Türk Hukuk Tarihine etkisi ile de bilinen Ab-durrahman Paşa'nın kısa süreli sadrâzamlık görevi ve Kastamonu'daki uzun süreli vâliliğine de değinilecektir. Çalışmamız 5 bölümden oluşmaktadır; 1. Bölüm; Abdurrahman Nureddin Paşa'nın, ailesi, çocukluğu, eğitimi ve ilk görevleri; Tuna, Prizrin, Ankara, Bağdat, Diyarbekir, Trablusgarp Vilâyetlerindeki Vâlilikleri, 2. Bölüm; Kısa süreli sadrâzamlık görevi sırasında gelişen olaylar, Mısır me-selesi, sadrâzamlıktan azli ve istifası, 3. Bölüm; Kastamonu vâliliği dönemi ve sonrasında yapmış olduğu vâlilikler, 4. Bölüm; Adliye nâzırlığı ve gelişen olaylar, Sadrâzam vekâletliği ve vefatı, 5. Bölüm de ise; Paşa'nın, şahsiyeti ve eserleri anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Abdurrahman Pasha was born in 1836 in Kütahya and died in 1912 in İstan-bul. The Germiyanoğulları he is the grandson of Hacı Mustafa Ağa and Hacı Mir-zâde. Abdurrahman Pasha is among the state officials of the period of Abdülhamid II. The aim of our study; about the very back of the history of the history of the unre-vealed that we find and remove from the back of the life of the person is to touch a little bit. The framework of our study; It covers the years 1836-1912. Pasha, During his early years in office, he served in administrative positions alongside his father, such as the Keshabath and his Divan book. He also served as governor of Shumen, Varna and Nis, and governor of Prizren, Tuna, Ankara, Diyarbakir and Baghdad. During the grand vizier of Mithat Pasha, he rose to the vizierry. Abdurrahman Pasha, who is known by the Ministry of Justice for his role in the history of Turkish law, is among the most recent Ottoman state ministers. The long-term governorate of Kastamonu will be mentioned. Our study consists of 5 parts; Part 1; Abdurrahman Nureddin Pasha's family, childhood, education and first duties; Governorships in the Danube, Prizrin, AnkaraBaghdad, Diyarbekir, Tripoli Section 2; The events during the short-term sadrabzism, the Egyptian issue, the abolition and resignation from the grand vizier, Section 3; Kastamonu governor's office and the governorates he made, Section 4; Courtship and events, Sadrâzam power and death, In Section 5; Pasha, personality and works will be explained.