DEMATEL yöntemiyle Hatay ili lojistik sektöründe yaşanan sorunların analizi ve sektörün sürdürülebilirliğine etkilerinin incelenmesi
Analysis of problems in logistics sector of Hatay using DEMATEL method and investigation of their effects on the sector's sustainability
- Tez No: 590293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ALPAGUT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde artan rekabet ortamında tedarik zincirinde hammaddenin, yarı mamülün ve ya nihai ürünün başladığı noktadan nihai tüketiciye kadar olan süreçte hızlı, hasar almadan ve en az maliyetli olacak şekilde ulaştırılması daha da önem kazanmıştır. Bu nedenle lojistik olarak adlandırılan bu süreç özellikle maliyetleri azaltırken müşteri memnuniyetini maksimize edebilmesi nedeniyle birçok şirketin üzerinde durduğu bir konu haline gelmiştir. Lojistik faaliyetler arasında yer alan taşımacılık, hem lojistik maliyetlerin hem de lojistik sürecin büyük kısmını oluşturmaktadır. Türkiye ekonomisi açısından önemli bir konuma sahip olan lojistik sektörü, Hatay ili özelinde yaşanan jeopolitik gelişmeler çerçevesinde büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sorunların aşılmasına yönelik geliştirilecek sürdürülebilir politikaların etkin ve uzun vadeli sonuçlar üretebilmesi ancak öncelikli sorunların tespiti ve bu sorunların birbirleriyle olan ilişkilerinin tam olarak belirlenmesiyle mümkün olabilecektir. Bu nedenle süreçte karşılaşılan sorunların tespiti ve sorunların birbirleri arasındaki ilişkinin analizi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma Türkiye'nin karayolu taşımacılığında en büyük üçüncü filoya sahip Hatay ilinde lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalara uygulanmıştır. Sektördeki sorunları belirlemek amacıyla Delphi yöntemiyle sektörün başlıca sorunları sorulmuştur. İki aşamada uygulanan Delphi yöntemi ile Hatay ili lojistik sektörünün temel sorunları belirlenmiştir. Belirlenen sorunların DEMATEL yöntemiyle birbirleri arasındaki ilişki düzeyi ve öncelik sırası ortaya konmuştur. Analiz edilen sonuçların ışığında sektörün ekonomik açıdan sürdürebilirliği katkı sağlayacak politikalar sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive environment, it is even more important to transport raw materials, semi-finished products and final products from the starting point to the final consumer in a fast, undamaged and cost-effective manner. For this reason, this process, which is called logistics, has become a topic that many companies focus on, especially because it can reduce costs and maximize customer satisfaction. Transportation, which is among the logistic activities, constitutes a large part of both logistics costs and logistics process. Logistics sector which has an important position in terms of Turkey's economy is experiencing great difficulties due to geopolitical developments affecting Hatay. Sustainable policies that will be developed to overcome these problems can produce effective and long-term results only by identifying the priority problems and determining the relations of these problems with each other fully. Therefore, it is very important to identify the problems encountered in the process and to analyze the relationship between the problems. Hatay province has the third largest fleet in Turkey's road transport and this study was applied to companies operating in logistics sector in Hatay. In order to determine the problems in the sector, the main problems of the sector were asked by Delphi method. The main problems of the logistics sector in Hatay were determined with the Delphi method applied in two stages. The level of the relationship between identified problems and the their range of priority were determined by DEMATEL method. In the light of the results analyzed, policies that will contribute to the economic sustainability of the sector were presented.