Türkiye'nin NATO'ya giriş sürecinin Yeni Asır gazetesine yansıması
The reflection of Turkey's entry process to NATO in 'Yeni Asır newspaper'
  1. Tez No: 590304
  2. Yazar: BURAK ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Journalism, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Basının insanlara siyasal kimlik kazandırmadaki önemi büyüktür. Ayrıca kamuoyu oluşturmada basının rolünü göz önüne alındığında Yeni Asır gazetesi 1949 – 1952 yılları arasında bu rolü objektif haber anlayışı ile değil taraflı bir bakış açısıyla uygulamıştır. Gazete o yıllarda, Türkiye'deki iktidar değişimini desteklemiş ve iktidara yeni gelen partinin faaliyetlerini de benimsetmek için yayınlar yapmıştır. Gazetenin iç politikadan bağımsız olarak dış politikada desteklediği ve okuyucusuna benimsetmek istediği tek durum ise ABD'ye yakın olmak ve NATO içerisinde bulunabilmektir. Yeni Asır gazetesi Türkiye'nin en köklü gazetelerinden biri olduğu için Türkiye siyasi tarihinin en önemli olaylarından biri olan NATO'ya giriş sürecini, okuyucusuna nasıl duyurduğu önemlidir. Tamamen SSCB aleyhtarı olan gazete SSCB'ye karşı girilebilecek tüm ittifakları olumlu şekilde okuyucuya aktarmıştır. SSCB ile komünizm hakkında sadece olumsuz haber yayınlayan gazete, ABD hakkında ise sadece olumlu haberler yayınlamıştır. Tüm bunların sonucunda NATO'ya olumlu bir bakış açışı kazandırmak için zemin oluşturulmuştur. Bunun ardından NATO'ya girmek için tüm yollar mubah seçeneği (örneğin Kore Savaşı'na askeri birlik gönderilmesini destekleyici haberler) okuyucuya sunulmuştur. Yeni Asır, DP seçmeninde var olan düşünceyi pekiştirmek, CHP ve MP seçmenlerinin de düşüncesini değiştirmek için çabalamıştır. Çalışmada gazete taraması yöntemi ile elde edilen birincil veriler kullanılmıştır. Bu verilerin üzerinde niteliksel söylem analizi yöntemi uygulanmıştır ve 9 tematik kategoriye ayrılmıştır. Çalışmanın zaman sınırı, NATO'nun kurulduğu 1949 başlangıcı ile Türkiye'nin tam üye olduğu 1952 yılı sonuna kadar olan tarih aralığıdır. Gazetede NATO ile ilgili olduğu tespit edilen haber ve köşe yazıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The press has great importance in giving people political identity. In addition, when we consider the role of the press in forming public opinion, Yeni Asır newspaper applied this role from 1949 to 1952 with a biased perspective and not with objective news. The newspaper in those years supported the change of power in Turkey and published partial news for adopting the activities of the new ruling political party. The only situation that the newspaper wants in foreign policy, independent of domestic policy, is to be closer to the USA and to be in NATO. Since Yeni Asır newspaper is one of the pioneer newspapers in Turkey, it is important how it announces the entry to NATO, one of the most important events in Turkey's political history. The newspaper, which is completely against the USSR, has positively conveyed all the alliances against the USSR to the reader. The newspaper, which published only negative news about USSR and communism, published only positive news about the USA. As a result, the ground was created to give NATO a positive outlook. Then, all the ways to enter NATO were presented to the reader with the option of permissible (e.g. news supporting the sending of troops to the Korean War). Yeni Asır has tried to reinforce the existing opinion of DP (Democratic Party) voters and change the opinion of CHP (Republican People's Party) and MP (Nation's Party) voters. In the study, primary data obtained by newspaper scanning method were used. The qualitative discourse analysis method was applied to the data and divided into 9 thematic categories. The time limit of the study is between the beginning of 1949 as NATO's establishment and the end of 1952 as the full membership of Turkey. The news and articles, which were found to be related to NATO, were examined in the newspaper.