Türkiye'nin NATO'ya giriş süreci
The Process of Türkiye's joinning NATO
- Tez No: 128004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
92 ÖZET İkinci dünya savaşı sonrası dünyada oluşan yeni ortamda tüm batılı ülkeler savaşın acılarını silmek ve ekonomik durumlarım düzeltmek amacıyla ordularını küçültmeye başladılar. Buna karşılık Sovyetler Birliği savaştan arazisini genişleterek çıkan tek ülke olmasına rağmen emperyalist bir tecavüz korkusunu bahane ederek ordusunu terhis etmemiş tam tersine silahlanmaya ve ağır sanayisini arttırmaya başlamıştır. Bu gelişmelerin sonucunda dünya ikiye bölünmüş ve ortaya bir tarafta barış ve huzuru sağlayıp devam ettirmek isteyen özgür ve demokrat ülkeler, diğer tarafta da sürekli silahlanan ve arazisini genişleten komünist blok çıkmıştır. Bu yeni durum karşısında 17 Mart 1948'de İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasında Brüksel Antlaşması denilen bir savunma ittifakı kurulmuştur. Daha sonra bu ittifaka ABD, Kanada, İtalya, İzlanda, Danimarka, Norveç ve Portekiz'in de katılımıyla dönemin en güçlü ve en güvenli barış ittifakı olan NATO, 4 Nisan 1949'da Washington' da imzalanmıştır. Tezimizin amacı Türkiye'nin yukarıda bahsedilen dünya koşullarında boğazların kontrolünde ortaklık ve üs, doğu illerimizde toprak talebine kadar varan Rus baskısı ve yayılmacılığından kendisini kurtaracak bir ittifak olarak NATO'ya girmek istemesi, giriş sürecinde karşılaştığı iç ve dış güçlükler ve ittifaka girmek için yapmış olduğu fedakarlıkları incelemektir. Türkiye 2. Dünya Savaşı sonrasındaki belirsizlik ortamında NATO'ya dahil olarak Orta Doğuda çok kuvvetli bir devlet olarak ortaya çıkmış, Yakın ve Orta Doğu devletlerinin güvenliğini arttırmıştır. O günden bugüne içinde bulunduğumuz barış ve huzur ortamı, pakta girmemizin siyasi, askeri, iktisadi ve içtimai tesirinin ve sonucudur.
Özet (Çeviri)
93 ABSTRACT Under the new circumstance which occured after The World War II, all the western countries started to lessen their troops in order to sweep the grief of the war away and improve their economic situations. However, The USSR didn't abolish her army by using the fear of an imperialistic attack as pretext and conversely she started to increase her arm supply and heavy industry despite the fact that she was the only country that get out of the war enlarging her territories. As the result of these events, the world was divided into two: Independent and democratic countries which wanted to ensure and keep peace on the one side, the communist block which always increased its waepon supply and expanded its territories on another. Facing this new stuation, a defense alliance called Brussels Treaty, was established among England, France, Belgium, The Netherlands and Luxemburg on March 17, 1948. Subsequently, NATO, safest peace alliance of that period, was built with participation of The USA, Canada, Italy, Island, Denmark, Norway and Portugal on April 4, 1 949 in Washington. In my thesis, I studied our entrance attempts to NATO as on alliance which would keep us from The USSR's imperialism and pressure extending from the partnership in the control of our straits and building bases on them to the land demands in our eastern cities and our entrance procedure. Türkiye emerged as a very strong state in middle east and increased the safety of near and middle east states. İn the surroundings of uncertainly after The World War II. Peaceful enviroment we have been living in so far is the result of the political military, economic and social impact of our admiting to the treaty.