Yapı işlerinde iskele kullanılarak yapılan ince işlerde çalışanların almış oldukları iş güvenliği eğitimlerinin tutumlarının incelenmesi
Investigation of the attitudes of work safety trainings received by fine workers used in construction with scaffolding
- Tez No: 590317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez kapsamında yapı alanlarında kullanılan iskelelerin standartlara uygunluğu gözlemlenmiş ve çalışma sahalarında kullanılan iskeleler kontrol edilmiştir. İskele ile gerçekleştirilen çalışmalarda meydana gelen iş kazaları ve ölümlü iş kazaları incelenmiş, yaşanan iş kazalarının sebepleri araştırılmış, istatistiksel veriler incelenmiş ve derlenmiştir. İskele üzerinde çalışmakta olan çalışanlara verilmiş olan iş güvenliği eğitimlerinin çalışanlar tarafından çalışma esnasındaki tutumları değerlendirilmiştir. Bu tutumlarının değerlendirme aşamasında anket yöntemi kullanılarak çalışanlara bazı sorular yöneltilerek cevaplar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the conformity of the scaffolds used in the construction areas to the standards was observed and the scaffolds used in the study areas were checked. Work accidents and fatal accidents were investigated and the reasons of occupational accidents were investigated and statistical data were analyzed and compiled. Occupational safety trainings given to the employees working on the scaffolding were evaluated by the employees during their work. In the evaluation stage of these attitudes, some questions were asked to the employees by using the questionnaire method.