Anneler tarafından uygulanan uyarlanmış fiziksel aktivite p rogramının otizm spektrum bozukluğu tanılı çocukların iletişim becerileri üzerindeki etkliliğinin incelenmesi
Examination of the effectiveness of adapted physical activityprogram implemented by mothers on communication skills of children withautism spectrum disorder
- Tez No: 590316
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM LEVENT İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın amacı, OSB tanılı çocuğa sahip annelere uyarlanmış fiziksel aktivite programı (UFA programı) uygulama becerisini kazandırmak ve anneler tarafından uygulanan bu programın, OSB tanılı çocukların iletişim becerileri üzerindeki etkililiğini incelemektir. Ayrıca, araştırmada katılımcı çocukların iletişim becerilerini (iletişim başlatma ve iletişime tepki verme) uygulamalar sona erdikten sonraki sürdürme düzeyleri incelenmiş ve bu becerilerin araştırmacı tarafından gerçekleştirilen uygulamalara genellenebilirliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın iki bağımlı ve iki bağımsız değişkeni bulunmaktadır. Araştırmanın ilk bağımlı değişkeni,“annelerin UFA programı uygulama becerisini kazanmaları”, ikinci bağımlı değişkeni ise,“anneler tarafından uygulanan UFA programı sonucunda, OSB tanılı çocukların iletişim becerilerini edinmeleri”dir. Araştırmanın ilk bağımsız değişkeni,“UFA aile eğitim programı”, ikinci bağımsız değişkeni ise,“UFA programı”dır. UFA aile eğitim programının, annelerin UFA programı uygulama becerisi üzerindeki etkililiği incelenirken“ön test-son test kontrol grupsuz deneme modeli”, anneler tarafından uygulanan UFA programının, OSB tanılı çocukların iletişim becerileri üzerindeki etkililiği test edilirken ise,“katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama vi modeli”kullanılmıştır. Araştırmaya, 8-10 yaşları arasında değişen OSB tanılı üç çocuk (2'si erkek, 1'i kız) ve anneleri katılmıştır. Grafiğe işlenen verilerin analizinde grafiksel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada annelerin UFA programını çocuklarına uygulamakta yeterli hale gelmeleri ve çocuklarına hedeflenen iletişim becerilerini kazandırabilmeleri amacıyla UFA aile eğitim programı geliştirilmiştir. Annelere UFA aile eğitim programının uygulanması ile tüm annelerin UFA programı uygulama becerisinde %100'lük bir performansa eriştikleri tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma bulguları, annelerin kazandıkları bu becerileri, uygulamalar bittikten sonra korudukları ve yüksek düzeyde güvenilir olarak uyguladıkları belirlenmiştir. Anneler tarafından uygulanan UFA programı sonucunda katılımcı çocukların iletişim becerilerini (iletişim başlatma ve iletişime tepki verme) edindikleri, edindikleri bu becerileri uygulamalar bittikten sonra korudukları ve araştırmacı ile yürütülen uygulamalara genelledikleri görülmüştür. Ayrıca bu süreçte oturumlar arasında bağımlı değişkene yönelik beliren ani düşüş ve yükselişleri anlamlandırabilmek ve uygulamaların farklı gelişim alanlarındaki olası etkisini ortaya koyabilmek amacıyla, her oturumun sonunda annelerle öznel değerlendirmeye dayalı görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulguların sosyal bağlamda anlam ve öneminin değerlendirilmesi amacıyla toplanan sosyal geçerlik verileri, araştırma kapsamında ulaşılan sonucun sosyal hayatta bir karşılığı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak OSB tanılı çocuğa sahip annelerin UFA programını yüksek düzeyde güvenilir olarak uygulayabildikleri ve bu becerileri koruyabildikleri, annelerin uygulamalarıyla katılımcı çocukların iletişim becerilerini edindikleri, koruyabildikleri ve farklı kişilerin uygulamalarına genelleyebildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give the mothers with children with ASD the ability to implement an adapted physical activity program (UFA program) and to examine the effectiveness of this program implemented by mothers on the communication skills of children with ASD. In addition, in this research, retained levels of the participant children after the practice ended were investigated and it was aimed to determine the generalizability of these skills to the applications conducted with the researcher. The research has two dependent and two independent variables. The first dependent variable of the research is“mothers' gaining the ability of implementing the APA program”, and the second dependent variable is“ASDdiagnosed children's acquiring communication skills as a result of the UFA program implemented by mothers.”The first independent variable of the research is“APA family education program”, and the second independent variable is“APA program.”When examining the effectiveness of APA family education program on mothers' ability to implement APA program,“pre-test-post test experimental model without a control group”was used, while testing the effectiveness of APA program applied by mothers on viii communication skills of children with ASD,“multiple probe design with probe conditions across subjects”was used. Three children (2 boys, 1 girl) with ASD aged between 8-10 years and their mothers were included in the study. Graphical analysis method was used in the analysis of the data processed on the graph. In the research, an APA family education program was developed in order to enable mothers to apply APA program and make their children acquire the targeted communication skills. With the implementation of the APA family education program to mothers, it was determined that all mothers achieved a 100% performance level in their ability to apply the APA program. In addition, the findings of the study showed that mothers retained these skills after the end of the practices and applied them in a highly reliable manner. As a result of the APA program implemented by mothers, it was observed that the participating children acquired the communication skills (initiating communication and responding), retained their acquired skills after the practice ended, and generalized them to the practices conducted with the researcher. In addition, interviews based on subjective evaluation were conducted with mothers at the end of each session in order to make sense of the sudden decreases and increases in the dependent variable between the sessions and to determine the potential impact of the practices in different developmental areas. The social validity data collected in order to evaluate the meaning and importance of the findings in the social context showed that the results reached within the scope of the research overlapped with the social life. In conclusion, it was found that mothers with ASDdiagnosed children were able to implement the APA program in a highly reliable way and maintain these skills, and that through the practices of mothers, participating children were able to acquire and retain communication skills and generalize them to the practices of different people.