Taş suyu (fıretex ) ilave edilerek hazırlanmış atık kağıtların termal, fiziksel, optik ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of thermal and mechanical properties of waste mechanical and chemical pulp based paper
  1. Tez No: 590333
  2. Yazar: EZGİ CİVİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH PEŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada hammadde olarak baskı içermeyen mekanik hamur bazlı teksir (gazete kağıtları) kağıtları kullanılmıştır. Kimyasal işlem uygulaması bu teksir kağıtlarından geri dönüştürülmüş test kağıtları kullanılarak yapılmıştır. Tez çalışmasında yangın geciktirici olarak su bazlı FIRETEX (taş suyu) ticari ürünü kullanılmıştır. FİRETEX kağıtlara daldırma yöntemi ile %25, %50, %75 ve %100 konsantrasyonlarda uygulanmıştır. Çalışma kapsamında üretilen test kağıtlarının termal, sağlamlık ve optik özellikleri ölçülmüş ve optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmada test örneklerinin termogravimetrik analizleri sonucunda artırılan Firetex oranı ile kömürleşmenin ve kalıntı miktarının önemli ölçüde artış gösterdiği tespit edilmiştir. Örneklerin limitli oksijen indeksi değerlerinin de artırılan Firetex ile arttığı %50'lik konsantrasyon ile standart kabul edilen %26 değerinin aşıldığı %100 yangın geciktirici içeren örneklerde cihaz limitlerinin aşıldığı tespit edilmiştir. Çalışmada test kağıtlarının sağlamlık özellikleri de ölçülmüştür. Artırılan Firetex oranı yanmaya karşı direnci geliştirirken kopma ve yırtılma indeksini düşürdüğü tespit edilmiştir. En iyi sağlamlık değerleri %25 Firetex içeren kağıtlarda elde edilmiş fakat %50 firetex içeren örneklerin sağlamlık değerlerinin de kontrole yakın seviyelerde olduğu tespit edilmiştir. %75 ve %100 firetex içeren örneklerin direnç değerleri standartların çok altında tespit edilmiştir. Ayrıca gazete kağıdı açısından çok fazla etkili olmasa da artırılan firetex oranının kağıtların sarılığını da arttırdığı belirlenmiştir. Çalışma sonucunda LOI ve sağlamlık değerleri birlikte düşünüldüğünde atık gazete kağıtları için en uygun Firetex oranı %50 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, non-printing mechanical pulp based duplicator papers were used as raw materials. Chemical processing application was done using recycled test papers from these duplicator papers. In the thesis study, water based FIRETEX (stone water) commercial product was used as fire retardant. 25%, 50%, 75% and 100% concentrations were applied to FİRETEX papers by dipping method. The thermal, strength and optical properties of the test papers produced within the scope of the study were measured and optimized. In the study, it was determined that the coalification and residual amount increased significantly with the Firetex ratio which was increased as a result of the thermogravimetric analyzes of the test samples. It was determined that the limit values of the samples were increased with Firetex which increased with 50% concentration and the values of the device were exceeded with 100% fire retardant which exceeded the standard accepted value of 26%. The strength properties of the test papers were also measured. Increased Firetex ratio was found to decrease the rupture and tear index while improving the resistance to fire. The best strength values were obtained in 25% Firetex containing paper, but the strength values of the samples containing 50% firetex were found to be close to the control. Resistance values of samples containing 75% and 100% firetex were found to be below the standards. In addition, although the newspaper paper is not very effective in terms of increased the rate of firetex increased paper jaundice. As a result of the study, considering the LOI and robustness values, the most suitable Firetex ratio for waste newspaper papers was determined as 50%.