Bilinçaltına yönelik manipülatif unsurların indirgenmesine dayalı görsel kültür çalışmaları: Bir A/R/Tografi araştırması örneği
Visual cultural studies based on reduction of manipulative components for subconscious: An A/R/Tography research practice
  1. Tez No: 590334
  2. Yazar: GÜLDEN MAVİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bilinçaltı her türlü dış uyarandan etkilenebilmektedir. Etkin uyaranların başında etrafımızda çok yoğun şekilde bulunan görseller bulunmaktadır. Bu etkilenim bireylerin her türlü eyleminde ve düşünce içeriklerinde etkilidir. Çalışmada, görsellerin bilinçaltı etkilerinin, ilişkisel bağlamlarının sorgulanması ve sorgulamalar aracılığıyla bilinçaltı etkilerinin azaltılabilirliğinin irdelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, yaşayan sorgulama ile derinlemesine anlamları bulmayı amaçlayan uygulama odaklı sanat temelli eğitim araştırma yöntemi olan“A/R/Tografi”ile gerçekleştirilmiştir. Veriler ve verilere ilişkin sorgulama süreci, gerçeğin bütünsel, çok boyutlu, sürekli değişken yapısını yorumlayan rizomatik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmanın amacına yönelik derinlemesine bilgiler elde edebilmek için veri toplama yöntemleri olarak video kaydı, yapılandırılmamış gözlem, yapılandırılmamış görüşme, doküman inceleme, (araştırmacı günlükleri, alanyazın, veri dökümleri, ekran görüntüleri) kullanılmıştır. Araştırma bulguları, bilinçaltına etki eden görsel uyaranlar, uyaranların bilinçaltı etkileri ve uyaranların yönlendirmelerine ilişkin yapılan yaşayan sorgulama ile yorumlanarak anlamlandırılmıştır. A/R/Tografi yöntemi ile sanatçı/araştırmacı/öğretmen rollerinin çalışmada açığa çıkarıldığı düşünülmektedir. Araştırma bulguları, bilinçaltı etkilere ilişkin,“Etkilenim”,“Yönlenim”,“Yönlendirme”,“Fark Etme”ve“Aynalanma”çerçevesinde sunulmuştur. Bilinçaltı etkilerin sorgulamalar aracılığıyla belirlenebileceği ve etkilerinin azaltılabileceğine ilişkin bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subconscious can be influenced by any external stimulus. The most effective stimuli occur through visuals that are very intense around us. This influence impacts human behaviors and thought contents. In this study, it is aimed to question the subconscious effects of visuals, the relational contexts of visuals, and to examine the mitigability of subconscious effects through inquiries. Practice and Art-Based Educational Research Methodology A/R/Tography aims to find in-depth meanings through living inquiry has been utilized as the primary methodology in this study. The inquiries have been constructed with rhizomatic analysis which interprets the holistic, multidimensional, continuous variable structure of reality. Video recording, unstructured observation, unstructured interview, document analysis (researcher diaries, literature, data transcripts, screenshots) have been used as data collection methods in order to obtain in-depth information about the purpose of the research. The findings of the research have been interpreted and given meaning by living inquiry about the visual stimuli affecting the subconscious, the subconscious effects of the stimuli and the orientation of the stimuli. Artist/Researcher/Teacher roles with A/R/Tographer identity qualifications are thought to be revealed in the study. The findings of the study are presented in the framework of the“Affection”,“Orientation”,“Manipulation”,“Recognition, and ”Mirroring" related to subconscious effects. The results show that subconscious effects can be determined through inquiries and their effects can be eliminated.