The role of investor sentiment in risk-return tradeoff: Turkish stock market
Risk-getiri ödünleşmesinde yatırımcı duyarlılığının rolü: Türkiye hisse senedi piyasası
- Tez No: 590335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÖZTÜRK GÖKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Geleneksel finansta, yüksek getiri, daha yüksek risk pahasına gelir. Ancak rasyonel modeller, hisse senedi primi bulmacası gibi bazı piyasa anomalilerini açıklayamamaktadır. Bu konuyu ele alıp, yatırımcı duyarlılığını da göz önünde bulundurarak, Türkiye hisse senedi piyasasındaki risk-getiri ödünleşmesi üzerine yoğunlaşıyoruz. Bu amaçla, ulusal pazarın ana birleşik endeksi olan BIST-100'ü inceliyoruz. Yatırımcıların irrasyonel yapısını yansıtmayı amaçlayan bir vekil olarak yatırımcı duyarlılığı, davranışsal bakış açısını denkleme dahil etmeye yardımcı olur. RISE endeksi vekalet edilen piyasa riskinin hisse senedi ve piyasa getirileri üzerinde doğrudan etkisi vardır. Yatırımcı duyarlılığı için de böyledir, fakat fazla getiriye bir açıklama getirebilmek için risk ile birlikte değerlendirilmelidir. Bu nedenle, piyasa getirisini bağımlı değişken, riski kontrol değişkeni ve yatırımcı duyarlılık endeksi (veya vekillerini) bağımsız değişken olarak kullanıp zaman serisi regresyonları inşa ediyoruz. Yatırımcı duyarlılığı için kullanılan vekiller şunlardır: Tüketici Güven Endeksi (CCI), yatırım ortaklığı iskontosu, hisse senedi değişim hızı, ilk halka arz sayısı ve ilk gün getirileri, tüm senet ihraçlarında hisse senedi payı, işlem hacmindeki değişim, döviz kuru, yatırım hesaplarının sayısı ve net yabancı hisse senedi alımlarının piyasa değerine oranı. Elde ettiğimiz sonuçlar, yatırımcı duyarlılığının, önerdiğimiz yedi değişkenin birleşmesiyle vekalet edildiğinde piyasa getirisi için karşıt bir göstergesi olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca CCI'ın yatırımcı duyarlılığı için tek başına yararlı bir vekil olmadığını sonucuna varıyoruz.
Özet (Çeviri)
In traditional finance, higher return comes with the expense of higher risk. However, rational models fail to explain certain market anomalies such as the equity premium puzzle. Addressing this issue, we focus on risk-return trade-off in the Turkish stock market taking investor sentiment into consideration. For that purpose, we look at BIST-100, the main aggregated index of the national market. Investor sentiment, a proxy aimed to reflect the irrational nature of investors, helps to incorporate the behavioral aspect into the equation. The risk in the market, as proxied by the RISE index, has a direct impact on stock and market returns. So does the investor sentiment, except that it should be evaluated together with the risk so that we can provide an explanation to the excess return. Therefore, we build time-series regressions with the market return as the dependent variable, risk as the control variable, and investor sentiment index (or proxies) as the independent variable(s). Investor sentiment is proxied by Consumer Confidence Index (CCI), investment trust discount, share turnover, number and average first-day return of initial public offerings, equity share in new issues, change of the trading volume, exchange rate, number of investment accounts, and ratio of net foreign stock purchases to market capitalization. Our results prove that investor sentiment is a contrarian indicator of returns when proxied by the combination of seven variables we have proposed. We also find that CCI alone is not a useful proxy for investor sentiment.