Akıllı tasarım ve Michael J. Behe
İntelligent design and Michael J. Behe
- Tez No: 590360
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnsanlık tarihi boyunca insanlar, yaratılışları hakkında daima bir arayış içerisinde olmuşlardır. Bazı insanlar bu arayışlarının karşılığını, Darwin'in evrim kuramında karşılık bulmuşlardır. Evrim kuramı, Darwin ve sonrasında çokça taraftar sahibi olsa da, günümüzde Darwinizm'e karşı var olan şüpheler, insanları yeni arayışlara yönlendirmiştir. Bunun sonucunda akıllı tasarım (intelligent design) kavramı ortaya çıkmıştır. Araştırmamızda akıllı tasarımı temellendirebilmek için öncelikle evrim kuramını incelemeye çalıştık. Daha sonra ise akıllı tasarımın belli başlı savunucularını inceleyerek günümüzdeki en güçlü savunucularından biri olan Michael J. Behe'de akıllı tasarımı çalışmamıza konu edindik. Bu anlamda Michael J. Behe'nin akıllı tasarımını ve bu konuya dair örneklerini ele alarak, ona yöneltilen eleştirileri çalışmamızda analiz etmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
People have always been in search of about their creation during the history of humanity. Some people found answer for their searching with Darwin's evolution theory. Although the theory of evolution had many supporters in the Darwin's time and following, the doubts about Darwinism today lead to people new research. As a result of this, concept of intelligent design was emerged. First, we tried to examine the theory of evolution to ground intelligent design (ID) in our study. Then by investigating leading supporters of intelligent design, we mentioned Micheal J. Behe, is one of the most ruling supporters of intelligent design, in our study. In this sense, dealing Michael J. Behe's intelligent design and his examples about this subject, we aimed to analyze the criticism about him in our study.