Feminizm ışığında Arendt'e; Arendt ışığında feminizme bakmak
Looking Arendt under feminism's perspective; looking at feminism under Arendt's perspective
  1. Tez No: 590361
  2. Yazar: SEGAH BEGİÇARSLAN SAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ÖZKAN KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Politikayı çoğulcu bir yaklaşımla yorumlayışı, totalitarizm ve şiddet kavramsallaştırmalarıyla tanınan Hannah Arendt (1906-1975) 20. yüzyılın en önemli siyaset felsefesi teorisyenlerinden biridir. Bu çalışmada, feminizmin politik özüyle Hannah Arendt'in politika anlayışı doğrultusunda; feminizmin temel argümanları açıklanacak, Arendt'in politikayı kavrayışının ardındaki düşünsel, felsefi ve deneyimsel perspektif incelenecektir. Bu kapsamda, Arendt'in düşüncesindeki kamusal alan-özel alan, politik özne, çoğulcu eylem, iktidar gibi kavramlar ele alınacak, bu kavramlar ışığında Arendt ve feminist politika arasındaki teorik bağıntılar ve açılım imkanları ortaya koyulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Hannah Arendt (1906-1975), who is known for her pluralist approach on politics and conceptualization of violence and totalitarianism, is one of the most important political philosophy theorists of 20th century. This work aims to explain feminism's fundamental arguments under Hannah Arendt's political understanding and going to examine Arendt's philosophical, experimental perspective behind her grasp of politics. In this context, Arendt's concepts like public – private domain distinction, political subject, pluralist action and power will be evaluated and the theoritical connections between Arendt and feminist politics are going to be examined under these concepts' light; and these ideas will be expanded upon where possible.