La confrerie secularisee, la societe et le parti politique: Haydar Baş et le Parti de Turquie Independante
Sekülerleşmiş tarikat, şirket ve siyasi parti: Haydar Baş ve Bağımsız Türkiye Partisi
- Tez No: 590394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL ÇAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Economics, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, 12 Eylül 1980 Darbesi sonrası devletin sol ve işçi hareketlerine karşı izlediği pragmatik tutum sonucu büyüme fırsatı bulan, neoliberalleşme sürecinde“piyasa mantığına”entegre olan ve seküler fonksiyonlar kazanan ve 2001 yılında Bağımsız Türkiye Partisi'ni kuran dini bir gruba; Haydar Baş Grubu'na odaklandık. 1980 sonrası Türkiye'de yaşanan ekonomik, siyasi, toplumsal ve kültürel değişimler bu küçük grup ve nevi şahsına münhasır lideri üzerinden takip edilebilmektedir. 1980 öncesi oluşan“maddi ve manevi tahribatları”kapatma görevini üstlenen bu grup 1983 yılında Kadiri referanslarına sahip tasavvufi ağırlıklı İcmal Dergisi'ni çıkarmış ve bu dergi etrafında örgütlenmeye başlamıştır. Bu süreçte giderek artacak şekilde gayri-müslim düşmanlığı, komplo teorileri, paranoya içeren Türk-İslam sentezine uygun milliyetçi yayınlar çıkarmıştır. Türkiye'nin serbest piyasa ekonomisine geçtiği, ihracat desteği, düşük faizli kredi ve vergi iadesi gibi devlet teşvikleriyle İslami burjuvazinin oluşmaya başladığı dönemde Haydar Baş Grubu kendi şirketlerini kurmaya başlamıştır. Grup güç, lüks, zenginlik ve girişimciliği övecek şekilde İslami düşüncelerini“piyasa mantığına”uygun olarak düzenlemiştir. Bu grup, belirli bir sermaye birikimine ulaşmasıyla beraber 1990'larda kendi televizyonlarını (Mesaj ve Meltem TV) ve kendi gazetesini (Yeni Mesaj) kurmuş, Türkiye'nin büyük kentlerinde özel okullar açmış ve Haydar Baş'ın görüşlerine uygun öğrenciler yetiştirmeye başlamıştır. 2001 yılında ara-form tarikat örgütlenmesini partiye taşıyarak Bağımsız Türkiye Partisi'ni kurmuştur. BTP'nin tabanını Haydar Baş'ın –maddi ve manevi- liderliğini kabul eden“takipçileri”, yönetimini de Baş örgütlenmesinde görev alan kişiler oluşturmuştur. Haydar Baş partinin mitinglerinde milliyetçi, egosantrik, kışkırtıcı ve popülist söylemler, abartıya dayalı bir dil ve vaatler kullanmıştır. 2000'lerle beraber bu grup Atatürkçü söylemler kullanmaya, Haydar Baş da kendini Atatürk ile özdeşleştirmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we focused on a religious group (the Haydar Baş group) that had the opportunity to grow as a result of the pragmatic attitude of the state against the left after the September 12, 1980 coup d'état, integrated into the“market logic”in the neoliberalization process and gained secular functions and founded The Independent Turkey Party in 2001. This group, which aimed to repair the“moral and material destruction”of the pre-1980 period, published the review Icmal, based on Sufism in 1983 and established its organization around this review and published articles in accordance with the Turkish-Islamic synthesis. During the period when Turkey moved into a free market economy and the Islamic bourgeoisie began to form with state incentives, the Baş group started to establish its own companies and has shaped its Islamic ideas according to the“market logic”. This group established its own television channels (Mesaj and Meltem TV) and its own newspaper (Yeni Mesaj) in the 1990s and opened private schools to educate students in accordance with the views of Haydar Baş. In 2001, he moved the intermediate-form confraternity organization to the party and founded the ITP.“The followers”, who accepted Baş's material and spiritual leadership, formed the basis of this party and the people who took part in Baş's organization formed the party administration. Haydar Baş preferred nationalist, egocentric, provocative and populist discourses, exaggerated promises in rallies of the party. With the 2000s, this group used atatürkist discourse and Haydar Baş identified himself with Atatürk.