İntratümöral uygulamaya yönelik nanolipozom formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of nanoliposome formulations for intratumoral application
- Tez No: 590436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tezimizin amacı; kanser hücrelerinde sitotoksik etkili kemoterapötik ajanın nanolipozomlar içine yüklenerek enjekte edilebilir formülasyonlarının hazırlanması ve intratümöral olarak etkin bir tedavi yaklaşımı geliştirilmesi hedeflenmiştir. Böylece hem kemoterapötik ilaçların daha düşük dozlarda etkili olması sağlanacak hem de ilaca bağlı yan etkiler ve ilaca karşı gelişen direnç önlenebilecektir. Tezimizin hedefleri ise; 1. Kemoterapötik ajan yüklü nanolipozom formülasyonları ile penetrasyonun sağlanarak tedavi etkinliğinin arttırılması 2. Nanolipozomların intratümöral enjeksiyonu ile, ilacın sadece istenen bölgede etki göstermesinin sağlanması 3. İlaca bağlı yan etkilerin azaltılması 4. İleri düzey ve ilaç dirençli tümörlerde daha hızlı ve etkin bir yanıt sağlanması 5. Böylece kanserin yayılmasının önlenerek hastaların hayatta kalış sürelerinin uzatılması Çalışmalarımızın başarıyla sonuçlanması halinde, şu an tedavide kullanılmakta olan konvansiyonel preparatlara alternatif olarak yenilikçi bir formülasyon geliştirilmiş olacaktır. Böylece hastalar için daha düşük dozda, daha kısa sürede ve daha etkili bir tedavi seçeneği sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose of our thesis; it has been aimed to prepare injectable formulations of the chemotherapeutic agent, which is effective in cancer cells, into nanoliposomes and to develop an intratumorally effective treatment approach. This will ensure that both chemotherapeutic drugs are effective at lower doses, as well as the associated side effects and resistance to growth. The targets of our policy are; 1. The increase of treatment efficiency by penetration with chemotherapeutic agent loaded nanoliposome formulations 2. Intratumoral injection of nanoliposomes to ensure that the drug only acts in the desired region 3. Reduction of drug side effects 4. Providing a faster and more effective response in advanced and drug-resistant tumors 5 Prolongation of patient survival by avoiding the spread of cancer In the event that our studies are successful, an innovative formulation will be developed as an alternative to the conventional preparations currently being used in therapy. Thus, a lower dose, shorter time and more effective treatment option for patients will be offered.