Toplumsal bellek merkezleri olarak kent müzeleri
City museums as collecti̇ve memory centers
  1. Tez No: 590475
  2. Yazar: ÖMER FARUK KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sosyoloji, Museology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyada ve Türkiye'de birçok önemli şehirde kent müzesi bulunmaktadır. Hatta artık birçok küçük nüfuslu ilçelerde bile kent müzelerine rastlanmaktadır. Kent müzelerinin sayıları her geçen gün artmaktadır. Yerel yönetimler kent müzesi kurulumu ve işletilmesi için büyük kaynaklar ayırmakta, fakat müzelerden beklenen temel faydayı üretmekte zorlanmaktadırlar. Bu çalışmanın temel sorgusu, kuruluş amaçlarının başında bir toplumsal bellek merkezi işlevini yerine getirmek olan kent müzelerinin, kendisine yüklenen bu misyonu ne düzeyde yerine getirebileceğidir. Konunun iki temel bileşeni olarak toplumsal bellek kavramı ile kent müzeciliği kavramı ilk iki bölümde detaylıca açıklanmış, üçüncü bölümde de toplumsal bellek merkezi işlevleri ile kent müzesi faaliyetlerinin ne düzeyde uyuştuğu karşılaştırılarak, kent müzelerinin bellek merkezi işlevini ne ölçüde yerine getirebileceği saptanacaktır. Yine bu bölümde bir toplumsal bellek merkezi işlevini yerine getirmesi için kent müzelerinde uygulanması gereken işlevler ile hali hazırda uygulanan ve bunla birlikte toplumsal bellek merkezi işlevini yerine getirme amacından uzaklaştıran faaliyetler sıralanacaktır.
Özet (Çeviri)
There are many city museum in the world and Turkey. Even in many small populated districts, city museums are now found. The number of city museums is increasing day by day. Local governments allocate large resources for the establishment and operation of city museums, but they are having difficulty in producing the basic benefit expected from museums. The main question of this study is to what extent the city museums, whose main foundation is to fulfill the function of a social memory center, can fulfill this mission. The concept of social memory and city museums as the two main components of the subject are explained in detail in the first two chapters. In the third part, the comparison between the functions of the social memory center and the activities of the city museum will be compared and to what extent the museums can fulfill the function of the memory center will be determined. Again, in this section, the functions that should be implemented in the city museums in order to fulfill the function of a social memory center, and the activities that are currently implemented and which, together with the purpose of carrying out the social memory center function, will be listed.