Kronik egzersiz uygulanan ratlarda krom pikolinatın karaciğer metabolizması üzerine etkisi
The effects of chromium picolinate on liver metabolismin chronic exercise induced rats
  1. Tez No: 590498
  2. Yazar: KUBİLAY ŞENBAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP PALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, kronik egzersiz uygulanan ratlarda, krom pikolinatın (CrPik) serum glukoz, AST, ALT ve bilirubin seviyeleri ile karaciğer glikojen, laktat, glukoz-6-fosfat dehidrojenaz, IRS-1, PPAR-γ ve SIRT-1 ekspresyon düzeyleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma materyalini, 28 erkek Wistar albino rat (8 haftalık) oluşturdu ve ratlar dört gruba ayrıldı: 1) Kontrol, 2) Krom Pikolinat, 3) Kronik Egzersiz, 4)Kronik Egzersiz+Krom pikolinat. Ratlar, 6 hafta boyunca 400 μg elemental Cr/kg diyet ile beslendirilmiştir. Ratlara, 6 hafta boyunca haftada 5 gün günde 30 dakikadan oluşan koşu bandı egzersiz programı yaptırılmıştır. Veriler, gruplar arasındaki farklılıkları ortaya koymak için SAS paket programında bulunan PROC GLM prosedür'ü kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of chromium picolinate (CrPik) on serum glucose, AST, ALT and bilirubin levels and liver tissue glycogen, lactate, glucose-6-phosphate dehydrogenase, IRS-1, PPAR-γ and SIRT-1 levels in rats have been investigated. Twenty-eight male Wistar albino rats (8 weeks old) were divided into four groups: 1)Control, 2)Chromium Picolinate, 3) Chronic exercise, 4) Chronic exercise+Chromium picolinate. These rats were fed with 400 μg elemental Cr/kg diet for 6 weeks. Rats were subjected to treadmill exercises for 6 weeks, for durations of 30 mins/day and 5 days/week. Data were analyzed by using the PROC GLM procedure in the SAS packet program to reveal differences between the groups. Statistical significance was accepted as P0.05). While liver lactate levels increased with chronic exercise, it has been decreased with chromium picolinate supplementation.