Egzersiz uygulanan ratlarda koenzim Q10'nun kalp üzerine koruyucu etkisi
The protective effects of coenzymeq10 on the heart in trained rats
- Tez No: 561175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP PALA, PROF. DR. KAZİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Spor, Biochemistry, Physiology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; Treadmil egzersizi uygulanan ratlarda, Q10 takviyesininkalp üzerine koruyucu etkisini (TNF-α, 1L-1β, leptin, Kardiyotrofin-1, Troponin-I ve Troponin-T) ortaya koymaktır. Çalışma; Fırat Üniversitesi Hayvan Deneyleri Etik Kurulu (FÜHADEK) onayı alındıktan sonra (Tarih: 27.12.2017, Toplantı: 2017/24, Karar No: 291 ve Protokol No: 2017/131) yürütüldü. Araştırmada kullanılan ratlar, Fırat Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Merkezinden (FÜDAM) temin edildi. Araştırmada her grupta 7 adet olmak üzere toplam 42 adet 8 haftalık yaşta erkek Wistar albino ırkı rat kullanıldı. Gruplar; Grup 1 (Kontrol), Grup 2 (Koenzim Q10), Grup 3 (Egzersiz), Grup 4 (Egzersiz + Koenzim Q10), Grup 5 (Akut Egzersiz), 6 (Akut Egzersiz+Koenzim Q10). Uygulama sonunda, hayvanlar anestezi altında servikal dislokasyon yolu ile dekapite edilerek kas örnekleri alındı. Kesilen hayvanlardan alınan dokular analiz edilinceye kadar derin dondurucuda (Hettich, Almanya) -80 °C'de muhafaza edildi. Muhafaza edilen örnekler Süpernatant TNF-α, 1L-1β, leptin, Kardiyotrofin-1, Troponin-1 ve Troponin-T analizleri yapılmak üzere tüplere alındı. Protein konsantrasyonu Lowry prosedürüne göre çalışan Sigma (St. Louis, MO, ABD) protein testi kiti kullanılarak Western Blot metodu ile belirlenmiştir. Verilerde gruplar arasındaki farklılıkları ortaya koymak için SAS paket programında bulunan PROC GLM prosedürü kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT The aim of this study was determined in rats with treadmil exercise, the protective effect of the Q10 supplementation on the liver (TNF-α, 1L-1β, leptin, Cardiotrophin-1, Troponin-I and Troponin-T). This study was carried out after the approval of the Animal Experiments Ethics Committee (FÜHADEK) of Fırat University (Date: 27.12.2017, Meeting: 2017/24, Decision No: 291 and Protocol No: 2017/131). The rats used in the study were obtained from the Experimental Research Center (FÜDAM) of Fırat University. In this study were used in each group A total of 42 male Wistar albino rats aged 8 weeks. Groups; Group 1 (Control), Group 2 (Coenzyme Q10), Group 3 (Exercise), Group 4 (Exercise + Coenzyme Q10), Group 5 (Acute Exercise), 6 (Acute Exercise + Coenzyme Q10). At the end of the application, the animals were decapitated by cervical dislocation under anesthesia and muscle samples were taken. Tissues from the slaughtered animals were stored at -80 ° C in the freezer (Hettich, Germany) until analysis. Preserved samples were taken into the tubes for Supernatant TNF-α, 1L-1β, leptin, Cardiotrophin-1, Troponin-I and Troponin-T analyzes. Protein concentration was determined by the Western Blot method using the Sigma (St. Louis, MO, USA) protein assay kit which operates according to the Lowry procedure. Data were analyzed using reveal the differences between the groups the PROC GLM procedure in the SAS packet program to.