Ülkelerin girişimcilik seviyelerine göre sınıflandırılması: UTADIS uygulaması
Classification of countries according to their entrepreneurship level: UTADIS application
  1. Tez No: 590518
  2. Yazar: FULYA YATMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM BARIŞ ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Girişimciliğin dünyayı bir fikirle değiştirebilmesi, geliştirebilmesi veya kolaylaştırabilmesi, onu toplumlar için önemli ve gerekli kılmaktadır. Bu durum girişimciliğin desteklenmesi konusunda tüm taraflarda fikir birliği oluşturmaktadır. Ancak bu noktada girişimciliğin teşvik edilmesi için uygulanan desteklerin sağlam bir politika zeminine kavuşturulması konusu gündeme gelmektedir. Bunun için önemli iki araç; girişimciliği etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve benzer ülke örneklerinin incelenmesidir. Çalışmada bu iki araç için önemli girdi oluşturabilecek bir analiz gerçekleştirilerek, politika belirleyicilere ışık tutmak amaçlanmaktadır. Bu çerçevede bir Çok Kriterli Karar Analizi yöntemi olan UTADIS kullanılarak ülkeler girişimcilik seviyelerine göre sınıflandırılmıştır. Bu analiz gerçekleştirilirken yönteme ilişkin iyileştirmeler de önerilerek, daha yüksek tahmin gücü sağlayan bir analiz elde edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, yöntemin uygulanmasından önce bir çok değişkenli regresyon gerçekleştirilerek çalışmaya bir ön analiz eklenmiştir. Çalışmanın sonucunda iki farklı alanda önemli bulgular elde edilmiştir. İlk olarak yönteme ilişkin bulgular, analiz öncesine regresyon analizinin eklenmesinin tahmin gücünü artırabileceği ve kriter ağırlıklarını düzenleyebileceği yönündedir. Ayrıca yöntem, bir örneklem dışı test ile denenmiş ve orta seviyede güçlü bir tahmin oranı elde edilmiştir. Diğer taraftan politika bulguları, Türkiye'de girişimciliğin geliştirilmesine ışık tutabilecek nitelikte bilgiler içermektedir. Sonuçlar, genel olarak Türkiye'nin dâhil olduğu 2. grup ülkelerle benzeştiğini ancak 1. grup ülkelere kıyasla geride olduğu devlet politika ve programları, girişimcilik eğitim ve öğretimi ve altyapı gibi konularda alınacak önlemlerle daha yüksek seviyelere ulaşılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that entrepreneurship can change, enhance or facilitate the world through an idea, makes it important for societies. This leads to a consensus on the promotion of entrepreneurship. However, supporting entrepreneurship needs a solid policy base. To create this policy base, two tools could be useful: identifying the factors that affect entrepreneurship and examining good practices across the world. This study aims to inform policy makers by carrying out an analysis that can generate important inputs for these two instruments. Within this framework, countries are classified according to their entrepreneurship level by using UTADIS which is a Multi Criteria Decision Analysis method. During the conduction of the analysis, improvements in the method have been proposed in order to reach the highest classification accuracy possible. A preliminary analysis is performed to this end: conducting a multivariate regression analysis in advance of UTADIS. Consequently, important findings are obtained in two distinct fields. First, the findings of the method improvement efforts indicate that regression analysis can increase the classification accuracy and regulate the criteria weights. In addition to this, an out-of-sample test is conducted to check the method and a moderate level classification accuracy is achieved. Secondly, policy findings shed light on the development of entrepreneurship in Turkey. The results indicate that Turkey, as a 2. group country, is similar to other countries in the same group. However there is still room for development especially in the areas such as public policies and programs, entrepreneurship education and training and physical and service infrastructure.