Vardiyalı çalışmanın sosyolojik analizi: Ceyhan sağlık çalışanları örneği
Sociological analysis of shift work: Case of Ceyhan health workers
  1. Tez No: 590556
  2. Yazar: EZGİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Vardiyalı çalışma düzeni birçok bireyin yaşamını sosyal ve fiziksel anlamda olumsuz etkilese de artan ihtiyaçlar ve taleplerin karşılanması için bu çalışma düzeni çalışma yaşamının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bu çalışma türü özellikle bireylere sürekli hizmet vermesi gerektiren aynı zamanda hizmetin aksamaması için zorunlu olan sağlık, iletişim, turizm ve hizmet gibi bir çok sektörde kullanılmaktadır. Vardiyalı çalışma, özellikle bu çalışmanın getirisi ve kaçınılmaz bir sonu olan gece çalışması birçok bireyin sosyal, psikolojik ve fiziksel yaşamını etkilediği gibi bireylerin çalışma performansını ve yaptığı işten memnuniyet düzeyini de etkilemektedir. Çoğu birey için vardiyalı çalışmak bir tercih olmasa da, çalışma yaşamının getirdiği şartlar ve zorunluluk nedeniyle bir mecburiyete dönüşmektedir. Bu çalışmada vardiya usulü çalışma sisteminin, sağlık personellerinin sosyal, fiziksel ve psikolojik yaşantısına etkileri sosyolojik açıdan incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada 5'li likert ölçeği kullanılmıştır. Ceyhan ilçesindeki 84 sağlık çalışanı ile görüşülerek anket tekniği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although shift work order affect employed both socially and physically in a negative way, it has become on indispensable aspect of working life due to increasing demands and requirements. This system used in so many compulsory sectors such as health, communication, tourism, tertiary sectors in order to ensure continuity of services. Shift work order, especially night work which is concomitant of this system, also affect individual's working performance and satisfaction level besides its social, psychological and physical effects. Even if shift work order is predominantly undesirable, it turns into inevitableness by the harsh conditions of working life. In this study, shıft work system has been tired to investigate sociologically as to its effects on health personel's social, physical and psychological life. 5 point likert scale has been utilized in the study. Questionnaire technic has been proctised interviewing with 84 health personels in Ceyhan district.