1990-2000 yılları arasında zorunlu göçle İstanbul'a gelen kürt kadınların istihdamı
Employment of women who came Istanbul with forced migration between 1990 and 2000
- Tez No: 590557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, 1990 yıllarında Güneydoğu ve Doğu illerinde, güvenlik güçleriyle PKK (Partiya Karkeren Kurdistane- Kürdistan İşçi Partisi) ve Hizbullah terör örgütleri arasında artan şiddet olayları sonucunda güven ortamının yok olması nedeniyle zorunlu olarak İstanbul'a göç eden Kürt kadınların, neoliberal ekonomi ile uyumlanarak dahil oldukları istihdam koşulları incelenmiştir. Göçe sebep olan çatışma ortamının yoğun olarak yaşandığı 1990 yılından başlayarak, çatışmalar sonucundan köydeki ekonomik koşulların kötüleşmesi, tarım ve hayvancılık gibi geleneksel geçim kaynaklarının sekteye uğramasıyla üretim yapadıkları için göç etmeyi tercih edenler de zorunlu göç kapsamında tutulmuştur. Bu nedenle“zorunlu göç”kavramı sadece silahlı çatışmalara birebir maruz kalanları değil, çatışmalardan dolaylı şekilde etkilenleri de içermektedir. Çalışma 1990 ve 2000 yılları arasında göç eden kadınlarla sınırlandırılmıştır. Çalışmanın kapsamı, kente geldikten sonra hem ev içinde hem de kamusal alanda görevleri artan, kimlik farklılıkları ve toplumsal cinsiyet kalıpları nedeniyle çalışma hayatında dezavantajlı konumda olan kadınlarla sınırlandırılmıştır. Çalışmadaki mekânsal sınır ise zorunlu göçle İstanbul'a gelenlerin yoğun olarak yaşadığı Kanarya Mahallesidir. Kanarya Mahallesi aynı zamanda göç edenlerin politik, ekonomik ve sınıfsal olarak benzer olduğu bir mahalledir. Görüşme yapılan göçmenlerin kent yaşamına benzer strateji ve ilişki ağlarını kullanarak adapte oldukları görülmüştür. 1990-2000 yılları arasında Kanarya Mahallesi'ne göç eden kadınların kente geldikleri tarihten itibaren yaptıkları işlerden başlanarak, çalışma koşulları incelenmiştir. Kazançları üzerinde söz haklarının olup olmadıkları, birikim yapıp yapamadıkları ve eğitim durumları ile ilgili sorular sorulmuştur. Mevcut yaşam koşullarının ve ekonomik durumlarının çocuklarını yetiştirme koşullarına etkisi ve yoksulluklarının gelecek nesillere aktarılır olup olmadığı mülakat yöntemi kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the employment conditions and harmonization with neoliberal economy of the Kurdish women who migrated to Istanbul by necessity are examined. This necessity was due to the disappearance of an environment of trust in the Southeastern and Eastern provinces as a result of increasing acts of violence between the security forces and terrorist organizations such as the PKK and Hizbullah in 1990s. The empirical scope of the thesis covers the immigrants starting from the year of 1990 when it was an intense conflict environment. They migrated because of the deterioration of the economic conditions in their villages and due to the disruption of traditional livelihoods such as agriculture and livestock. Therefore,“forced migration”not only includes migrants who were directly affected from armed conflicts but also those who were indirectly affected. The study is limited to women who migrated between 1990 and 2000. The scope of the study is limited to women who are disadvantaged in their working life due to identity differences and gender stereotypes and also with their increasing duties in the household and in the public life. The spatial limitation of the study is the Kanarya Neighborhood in Istanbul, which hosts a dense population of such migrants. The Kanarya Neighborhood is also a place where the migrants who live there resemble each other politically, economically and socially (in terms of social classes). It is seen that the interviewed immigrants adapt to urban life with similar strategies and relationship networks. Starting from the date when women came to the city, working conditions of women who migrated to Kanarya between 1990-2000 were examined. Their rights over their incomes, their educational status and whether they can make savings were asked in the interviews. The impact of their current living and economic conditions on the raising of their children and whether their poverty is transferable to future generations were also investigated by using the interview method.