Silivri Ortaköy beldesinde 15-49 yaş evli kadınların aile planlaması ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları
The Knowledge and attitudes of married women between 15-49 ages on family planning in Silivri Ortaköy district
- Tez No: 59058
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ERGİNÖZ, YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmada, fertti çağdaki evli kadınların aile planlaması ile ilgili bilgi tutum ve davranışları incelenmiştir. Bu tanımlayıcı araştırma, 1996 yılı Eylül ve Kasım aylan arasında, İÜ. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi eğitim ve araştırma bölgesindeki Silivri Ortaköy Beldesi'nde yürütülmüştür. Ortaköy'de oturan 15-49 yaş grubundaki 390 evli kadın yüz yüze anket yöntemi ile incelenmiştir. Kadınların yüzde 99'u en az bir modern yöntem, yüzde 90.5'i ise en az bir geleneksel yöntem bilmektedir. Öğrenim düzeyi arttıkça kadınlar tarafından bilinen ortalama modern ve geleneksel yöntem sayılarının arttığı saptanmıştır. Tüm kadınların yüzde 39'u modern yöntemle (yüzde 23.4 RİA, yüzde 3.8 Tüp ligasyon, yüzde 4.1 'i Hap, yüzde 4.9'u kondom ve yüzde 2.8'i diğer modern yöntemler ile), korunurken, yüzde 33'u geleneksel yöntemle (yüzde 30'u geri çekme ve yüzde 3'ü diğer geleneksel yöntemlerle)korunuyordu. Kadınların yüzde 28 'i ise herhangi bir aile planlaması yöntemi kullanmıyordu. Kadınların yaşı,yaşayan çocuk sayısı ve başka çocuk isteyip istememesinin yöntem kullanım oranını etkilediği anlaşılmıştır. Halen kontraseptif kullanan kadınların yüzde 76.9'u kullandığı yöntemden memnundu. Kadınların yüzde 23.1'i yöntem değiştirmeyi düşünmekte ve bunların büyük çoğunluğu (yüzde 72.3) RÎA ile korunmak istemektedir. Kadınların yüzde 43.1 'inin sağlık personelinden kontraseptif yöntemler hakkında bilgi almış olduğu ve kadınların yüzde 70.5'inin koruyucu yöntemlerle ilgili eğitim ve bilgi verilmesini istediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
93 SUMMARY In this study, the knowledge on family planning of the married women in fertile period and their attitude is examined. This descriptive study was performed during September-November 1996 in Silivri Ortaköy district which is the training and research area of Istanbul University Cerrahpaşa Medicine Faculty. 390 married women ages between 15-49 resident in Ortaköy were interviewed with the face to face questionnaire method. 99 % of women knew at least one modern contraceptive method and 90.5 % knew at least one traditional contraceptive method. It was observed that the increase in the number of both methods known by the women were parallel to the increase in their educational levels. 39 % of total sample were using modern method (23.4 % IUD, 3.8 % tubal ligation, 4.1 % pills, 4.9 % condom and 2.8 % other modern methods) while 33 % of women were using traditional methods (30 % withdrawal, 3% other traditional methods). 28 % of the women were using any methods at the time of the study. The use of the contraceptive methods ratio was found to be related with age, number of living baby and decision of having a new baby. 76.9 % of the women who were currently using contraceptive methods, were satisfied with these methods. There were only 23.1% women who did not satisfy with their current method and most of them ( 72.3%) wanted to use IUD. 43.1% of the women at the time of the study had an education about contraceptive methods by the health professions and 70.5 of the women have wanted education and knowleadge about the contraceptive methods.