Hemşirelerin mesleki yaşamlarında karşılaştıkları hukuki sorunlar ve başaçıkma yolları
The Legal problems that nurses faced in their professional life and the way of succeding accoplishment
  1. Tez No: 59059
  2. Yazar: SANİYE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu araştırma hemşirelerin meslektaşları, diğer çalışanlar ve hizmet sundukları bireyler ile aralarında doğan hukuki sorunların kapsamı ve başetme tarzlarım saptayarak, hem örgün hem de sürekli eğitim programlarında yapılacak düzenlemelere temel oluşturmak ve hemşirelerin iş hukuku kapsamına giren sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilmek için bir el kitabı oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul ve Tekirdağ illerinde, yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, İstanbul Üniversitesi Hastaneleri ile bazı Özel hastanelerde çalışan 400 istekli hemşire araştırma kapsamına alınmıştır. Verilerin elde edilmesinde, literatür, gazete ve dergilerde çıkan haberler taranmış ve uzman görüşleri alınarak geliştirilen“anket”kullanılmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik testi ile değerlendirilmiş. Hemşirelerin %86'sı hukuki sorunlarla hiç karşılaşmadıklarım belirtmişlerdir. Oysa hemşirelerin ciddi hukuksal sorunları olduğu aşağıdaki bulgulardan anlaşılmaktadrr: Hemşirelerin %28'nin hastaların önünde çoğunlukla hekimler tarafından azarlandığı, kınandığı ve küçük düşürüldüğü ve bunu sineye çektikleri gözlenmiştir. Başhemşire ve sorumlu hemşire tarafından fazla mesai yapmak zorunda bırakılan hemşirelerin oranının %30 olduğu ve genellikle nöbet parası verilerek bunun telafi edildiği saptanmıştır. Hemşirelerin %30'unun daha çok hekimin islerini, hastaya karşı sorumluluk hissettikleri ve işlerin kalmasını istemedikleri için yapmak zorunda kaldıkları göriilmüştür. Hakarete maruz kalan hemşirelerin örneklemin %34'ünü oluşturduğu görülmüş, daha çok hekimler ve başhemşire tarafından hasta bakımı dışında 52kalan nedenlerle hakarete maruz kaldıkları ve genellikle şikayetçi olmadıkları saptanmıştır. Hemşirelerin %25'nin intibaklarıma., çoğunlukla bağlı bulundukları kurum (SB, SSK, Üniversite) tarafından kadro yetersizliği nedeniyle yanlış yapıldığı, %22' sinin maaş dışı ödeneklerinin eksik ödendiği gözlenmiştir. Kendilerinden daha az eğitimli bir yöneticinin yönetiminde çalışan hemşirelerin oram %20 olarak saptanmıştır. Hemşirelerin %23'nün, çoğunlukla klinik şefleri tarafından görev alanları dışındaki islerde çalıştıkları gözlenmiştir. Kurum dışı tayin istemine eleman eksikliği nedeniyle izin verilmeyen hemşirelerin oram %20 olarak saptanmıştır. Anket formlarının değerlendirmesine göre hemşirelerin yasa ve yönetmelikleri bilmedikleri için hukuki sorunlarla karşılaştıkları halde haklarım savunamadıkları. bu nedenle psikolojik yıpranma ve değersizlik duyşusu yaşadıkları gözlenmiştir. Hemşireler sorunlarıyla başetme yollarını genellikle belirtmemişler dir. Belirtilen başetme yolları da sorunu çözmekte yetersizdir. Bu araştırmanın sonuçlan doğrultusunda hemşirelerin hukuki sorunlarının çözümü için aşağıda belirtilen önerilerde bulunulmuştur: Hemşirelere hizmetiçi eğitim programlarında ve örgün eğitimde kendini tanıma ve mesleğe objektif yaklaşım vizyonu kazandırmak. Hemşirelik eğitimi sırasında assertif (girişimci) davranış modelinin öğrenci hemşirelere kazandırılması. Hemşirelik Yasasının, hemşirenin çağdaş görevleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the research is to determine the scope of legal problems which may occur between nurses and professional colleges, other co-workers, the customers and the manner of dealing with them. This study will also help to be a basis for the future preparations in the both basic and post-basic education and to prepare a book for the purpose of helping nurses to deal with the problems which is in the scope of labor laws. The research was performed in Istanbul and Tekirdağ. The sample of the study covered 400 volunteer nurses working in SB, SSK, Istanbul University and private hospitals. For the collection of the data, the questionnaire form was used. This form is prepared by scanning literature, newspapers, some articles in magazines and applying to the experts advises. The collected data was evaluated by percentage test. Although, The %86 of the nurses stated that they never faced with legal problems, it's understood that they have serious legal problems because of the facts mentioned below: According to the research, one of the observations is that, %28 of the nurses mainly are scolded, condemned and humiliated by physician in front of the customers and the nurses comply with unwillingly. It is fixed that, %30 of the nurses are compelled work overtime by head nurses and they usually give overtime salary to compensate this situation. Since the %30 of the nurses mostly think that the duties of physicians to customers are important, The nurses feel responsibility to finish the uncompleted works for the customers It is observed that, %34 of the sample nurses has been insulted by the physicians and the head nurse because of the reasons which is not related with the patient care and none of the nurses attempt to complain this situation. The %25 of the nurses' adjustment mainly done inappropriately, by the administrators of the hospitals where they work because of the lack of staff nurse and the %22 of nurses took their payments which is out of salary for their overtimes in a lesser amount. 54It is determined that, the percentage of the nurses who managed by a administrator whose education is less than theirs is as %20. It is observed that, %23 of nurses are mainly employed in services which is different than their“job descriptions”by the clinical chief. It is fixed that, the percentage of the nurses who rejected to be appoint to the out of hospital because of lack of staff nurse is as %20. According to the assessment of this study, since the nurses do not know the law and the regulations very well, they can not defense their own rights when they encounter with the legal problems. Because of this fact, it is observed that they lose much of the vigor and feel worthlessness. The nurses generally did not stated the way of dealing with the problems. However the stated ways are not sufficient to solve their problems. In the direction of the conclusion of this study, the suggestions given below are going to guide nurses to help them to solve their own legal problems: It's aimed nurses to gain the ability of self-recognition and objective treatment of their own professionals in basic and post-basic education. Let the student nurses to achieve the behavior of attempting during the nursing education. Renewing the nursing laws in the direction of contemporary duties of nurses. 55