An investigation into the effects of drama on foreign language speaking anxiety from learners' perspectives
Dramanın yabancı dil konuşma kaygısı üzerine etkisinin öğrencilerin bakış açısına göre incelenmesi
  1. Tez No: 590598
  2. Yazar: GÜRŞEN SARIALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENA GÜL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yabancı dil öğrenme süreci, öğrencilerin yalnız bilişsel yönüyle değil, aynı zamanda psikolojileri ile de ilgili bir konudur. Öğrencilerin motivasyonu, özgüveni ve kaygı durumu akademik başarıları üzerinde önemli bir role sahiptir. Konuşma kaygısı, yabancı dil öğretmenleri ve öğrencileri için ciddi sorunlardan biri haline gelmiştir. Bu nedenle, bu çalışma dramanın yabancı dil konuşma kaygısı üzerine etkisini öğrencilerin bakış açısına göre incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, yabancı dil öğrenme sürecinde dramanın öğrencilerin konuşma becerisine katkısı olup olmadığını ortaya çıkarmak hedeflenmektedir. Bu çalışmanın katılımcıları Kocaeli'de yer alan bir mesleki ve teknik anadolu lisesinde öğrenim gören 22 öğrencidir. Araştırma 2018-2019 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri elde etmek amacıyla hem nitel hem nicel yöntemler kullanılmıştır. Öğrencilerin kaygı düzeylerini ölçmek için 1986'da Horwitz, Horwitz ve Cope tarafından geliştirilen Yabancı Dil Sınıf İçi Kaygı Ölçeği'nden faydalanılmıştır. Ancak çalışma yabancı dil konuşma kaygısı ile ilgili olduğu için ölçeğin 18 maddesi kullanılmıştır. Konuşma kaygısını öğrencilerin bakış açısına göre yansıtmak amaçlandığından öğrencilerin drama etkinliklerine dair dil öğrenme deneyimlerini detaylıca ortaya çıkarmak için, açık uçlu anket, sınıf günlükleri, genel değerlendirme formu ve gözlem gibi nitel ölçme araçlarından da yararlanılmıştır. Ayrıca, dramanın öğrencilerin başarısı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla öğrencilere başarı testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, dramanın kullanımının öğrencilerin konuşma kaygılarını azaltma ve akademik performanslarını geliştirme açısından yabancı dil öğrenme sürecine katkı sağladığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign language learning is not solely an issue of cognition but also psychology of learners. Learners' motivation, self-confidence and anxiety play a significant role in their academic performance. Anxiety in speaking has become one of the serious concerns of foreign language teachers and learners. Thus, the main purpose of this study is to investigate the effects of drama on foreign language speaking anxiety (FLSA) from learners' perspectives. It is also intended to reveal whether drama makes a contribution to learners' speaking skills in foreign language learning process. The participants in this study were 22 students in a vocational and technical high school in Çayırova, Kocaeli. The research was conducted during the academic year of 2018-2019. In the study, both qualitative and quantitative methods were used to collect data. In order to measure participants' anxiety levels, Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS), developed by Horwitz, Horwitz and Cope in 1986 was utilised. However, as the study is concerned with speaking anxiety, 18 items from the scale were used. Since it was intended to reflect speaking anxiety from learners' perspectives, qualitative instruments such as open-ended questionnaire, classroom diaries, self-evaluation form, and observation were used to reveal detailed information about learners' language learning experiences related to drama activities. In order to explore the effect of drama on learners' academic performance, learners were given an achievement test. The results demonstrated that the use of drama can make a great contribution to foreign language learning process in the way that it lowers speaking anxiety and improves academic performance of learners.