Dil eğitiminde yaratıcı drama kullanımının fen lisesi öğrencilerinin motivasyon, tutum ve kaygıları üzerine etkilerinin incelenmesi
An investigation into the effects of using creative drama in language education on gifted studets' motivation, attitude and anxiety
  1. Tez No: 942573
  2. Yazar: BETÜL BEKYİĞİT SUBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsan, sosyal bir varlık olup iletişim kurma yetisi onu diğer canlılardan ayıran en temel özelliklerden biridir. İletişim, yalnızca kültürel ya da dilsel sınırla kalmayıp tarih boyunca farklı kültür ve medeniyetlerle ticari, sağlık, eğitim, spor, sanat gibi pek çok alanlarda önemli rol oynamıştır. Günümüzde küresel ölçekte en yaygın kullanılan ortak dil olan İngilizce, Lingua Franca olarak kabul görmekte ve evrensel alanda en önemli iletişimsel araçlardan biri haline gelmektedir. Ülkemizde de bu doğrultuda 1997 yılından itibaren ilköğretim kurumlarında yabancı dil olarak İngilizce eğitimi verilmeye başlanmıştır. Ancak geleneksel öğretim yöntemleri öğrencilerin dili etkin biçimde kullanma becerilerin gelişmesinde yetersiz kalmıştır. Geleneksel yöntemlerin yerine iletişim temelli, yaratıcı ve öğrenci merkezli öğretim yöntemlerine yönelim artmıştır. Bu yöntemlerden birisi olan Yaratıcı Drama, öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve sosyal gelişimlerini destekleyerek derse aktif katılımlarını sağlamaktadır. Bu çalışmada, Van İlinde bir fen lisesinde öğrenim gören 26 kişilik 9. Sınıf öğrencilerine 8 hafta boyunca yaratıcı drama etkinlikleri uygulanmış; sürecin öğrencilerin İngilizce dersine yönelik motivasyon, ilgi, tutum ve kaygı gibi duyuşsal düzeyleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Uygulama sonunda, öğrencilerin İngilizce dersine yönelik motivasyon ve tutumlarının olumlu yönde arttığı; buna karşılık kaygı seviyelerinde azalma tespit edilmiştir. Bu sonuç, yaratıcı drama öğretiminin yabancı dil öğretiminde etkili bir araç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings are social creatures, and the ability to communicate is one of the most distinctive features that separate them from other living beings. Communication is not limited to cultural or linguistic boundaries; throughout history, it has played a vital role in various fields such as education, health, trade, and art. Today, English is recognized as a Lingua Franca, being the most widely used common language across the globe and one of the essential tools for international communication. In line with this, English has been taught as a foreign language in primary schools in Türkiye since 1997. However, traditional teaching methods have proven inadequate in helping students achieve the desired level of proficiency in using the language effectively. Consequently, there has been a shift toward communicative, creative, and student-centered teaching approaches. One of these approaches is Creative Drama, which actively engages students in the learning process and supports cognitive, emotional, and social development. In this study, creative drama activities were applied over a period of eight weeks to a group of 26 ninth-grade students from a science high school in Van, Türkiye. The aim was to examine the effects of these activities on students' motivation, interest, attitudes and anxiety levels regarding English classes. The results revealed that students' motivation and attitudes toward English improved positively, while their anxiety levels decreased. These findings suggest that the creative drama method can be an effective tool in foreign language education.