Yoksul ailelerin din algısı (Rize örneği)
Religious perception of poor families (Rize sample)
  1. Tez No: 590606
  2. Yazar: NUR MELEK KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, Rize merkezde yaşayan ve yardımlarla geçimini sağlayan yoksul bireyler özelinde, yoksullukla mücadelede yaşanan sıkıntılarla başa çıkmada dinin etkisini konu edinmektedir. Araştırmada, yoksul bireylerin yaşadıkları problemlerin ortaya konulması ve bu süreçte dinin etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Araştırma metodolojik anlamda yorumlayıcı yaklaşımla yapılmıştır. Alan araştırmasına dayanan araştırmanın verileri, 12'si kadın 4'ü erkek olmak üzere toplamda 16 kişi ile nitel araştırma yöntemi kapsamında derinlemesine görüşmeler yapılarak elde edilmiştir. Araştırma, iki bölümden oluşmaktadır. Kavramsal ve kuramsal çerçevenin olduğu birinci bölümde, yoksulluğun tanımı, çeşitleri, yoksulluk kültürü, sosyo-ekonomik farklılıklar, sosyal dışlanma, yoksulluk ile ilişkisi ve araştırmanın dayandırıldığı kurama yer verilmiştir. Bulgular bölümünde, alan araştırmasından elde edilen veriler sınıflandırılmak suretiyle kuramsal olarak açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise, araştırmanın verileri ve kavramsal çerçevesi bağlamında ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the effect of religion on coping with the problems of poverty, especially for the poor individuals living in the center of Rize. In this research, it is aimed to reveal the problems experienced by poor individuals and to show the effect of religion in this process. The research was conducted metholologically with interpretive approach. The data of the study, which is based on the field research, was obtained by conducting deep interviews with 16 people, 12 of them are women and 6 of them are men. The research consists of two parts. In the first part of the conceptual and theoretical framework, the definition of poverty, poverty culture, socioeconomic differences, social exclusion, its relationship with poverty and the theory on which the research is based are included. In the findings section, the data obtained from the field research are explained theoretically by classification.