Hz. Muhammed Döneminde Benî Nadir ile ilişkiler
Relatıon Wıth Benî Nadır Durıng Prophet Muhammed's Perıod
- Tez No: 590605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN CEM TUYSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma Giriş (Araştırmanın Önemi ve Amacı, Araştırmanın Sunumu, Araştırmanın Sınırlandırılması, Araştırmanın Yöntem ve Kaynakları), üç bölüm (Birinci Bölüm: Yahudilerin Medine'ye Gelişler ve Medine'deki Yaşamları, İkinci Bölüm: Beni Nadir'in Medine'den Çıkarılmasına Kadar Müslümanlarla Olan İlişkileri, Üçüncü Bölüm: Beni Nadir'in Medine'den Çıkarılmasından Sonra Müslümanlarla Olan İlişkileri) ve sonuç ana başlıklarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde önce araştırmanın önemi ve amacı, sunumu ve yararlanılan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde genel olarak, Medine'nin coğrafyası, tarihçesi, Yahudilerin Medine'ye geliş süreci ve Yahudilerin Medine'deki sosyal, siyasi, dini ve kültürel yaşamları incelenmiştir. İkinci bölümde, Beni Nadir kabilesinin Medine'den çıkarılmasına kadar olan süreçte Müslümanlarla olan ilişkileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Beni Nadir'in Medine'den çıkarılmasından Hayber'in fethine kadar olan dönemde Müslümanlarla olan ilişkileri ele alınarak incelenmiştir. Sonuç bölümünde, Beni Nadir'in Müslümanlara karşı sergilemiş olduğu düşmanca tavır, bu olumsuz tavrın Müslümanların varlığını tehdit etmesi ve İslam Dininin yayılmasına etkileri irdelenerek ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of Introduction (The importance and the aim of the study, the presentation of the study, the limitation of the study, the method and sources of the study), three chapters (First Chapter: the settlement of the Jews in Madinah and their livings in Medinah, Second Chapter: the relations of Beni Nadir with Muslims until their expulsionsfrom Medinah, Third Chapter: the relations of Beni Nadir with Muslims after their expulsions from Medinah) and conclusion titles. In the introduction, first of all, information about the importance and the aim of the study, its presentation and the references were given. In the first chapter, generally, the geography of Medinah and its history, the process of the settlement of the Jews in Medinah, social, political, religious and cultural lives of the Jews in Medinah were researched. In the second chapter, the relations of Beni Nadir tribe with Muslims in Medinah until their expulsions from the city were discussed. In the third chapter, the relations of Beni Nadir with Muslims during the period of expulsions from Medinah until the conquest of Khyber were examined. In the last chapter, the hostile attitude of Beni Nadir against the Muslims, the threat of Muslim existence with this hostile attitude and its influence on the expansion of Islam were studied and its consequences were given.