İstanbul kentinde farklı sosyoekonomik-kültürel düzeylerde yaşlılık ile ilgili sorunlar
The Problems regarding agine in different socioeconomic and cultural levels in Istanbul
  1. Tez No: 59061
  2. Yazar: HAYİM ÇİPRUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
125 ÖZET Yaşlı nüfusa hangi hizmetlerin sunulması gerektiği, sunulan hizmetlerin amaca uygunluk derecesinin saptanması öncelikle, bu nüfusun beklenti ve isteklerini, gereksinimlerini, yakınmalarını ortaya çıkaracak çalışmalarla olasıdır. Bu görüşle planladığımız çalışmamızda farklı sosyoekonomik-kültürel konumdaki yaşlıların yaşam biçimleri, sorunları, yakınmaları, ailelerinden, devletten ve yaşamdan beklentileri, yaşama bakış açıları ile ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışma verilerimizi, güdümlü örneklemeyle 100'ü yüksek, 100'ü düşük SEK konumlu bireylerden çok sorulu bir anket ile yüzyüze uygulayarak topladık. Katılımcılardan yüksek SEK konumda olanların 48 'i kadın, 52 'si erkek, düşük SEK konumda 50'si kadın, 50'si erkekti. Katılımcıların 151 'i 65-74 yaşlarında, 40'ı 75-84 yaşlarında idi. 9 katılımcının yaşı 85 ve üstü idi. Yüksek SEK konumlu katılımcıların %25'i ilk, %27'si yüksek öğrenimli, düşük SEK konumlu katılımcıların %77'si ilk öğrenimli idi. Düşük SEK konumda yüksek öğrenimli birey yoktu. Yüksek SEK konumdaki katılımcıların %76'sı, düşük SEK konumdaki katılımcıların %80'i evli idi. Yüksek SEK konumda 23, düşük SEK konumda 5 katılımcı yalnız yaşamakta idi. Yüksek SEK konumda %96, düşük SEK konumda %99 oranında yaşlı ailesi ile beraber yaşamak istediğini ifade etmiştir. Katılımcıların sahip olduğu ortalama çocuk sayısıysa, yüksek SEK konumda 2.56, düşük SEK konumda 4.01 idi. Yüksek SEK konumdaki katılımcıların %74'ü, düşük SEK konumdaki katılımcıların %60'ı yaşadıkları hayattan memnun olduklarını, ifade etmişlerdir. Her iki SEK konumda en çok gözlenen sağlık sorunları kalp, diabet ve hipertansiyon'du. Yüksek SEK konumda %17, düşük SEK konumda %62 oranında katılımcı ekonomik zorluk çekmekteydi. Yüksek SEK konumda %59 oranında katılımcı hergün düzenli olarak gazete okumaktaydı. Bu oran düşük SEK konumda %10 idi. Yüksek SEK konumdaki katılımcıların beklentileri sosyal ağırlıklı iken, düşük SEK konumdaki katılımcıların beklentileri zorunlu gereksinimler ve ekonomik ağırlıklıydı.
Özet (Çeviri)
126 SUMMARY It's possible to determine which services to offer to elderly and if the present services are apporopriate or not, by carrying out studies that indicate their expectations, wishes, needs and complaints. In our study the facts about their life styles, promlems, complaints, expectations (from family, goverment and life) of different SEC status are aimed to be brought out to light.. We have gathered our data by applying a face to face multi- questional test to a total number of 200 people, namely 100 from low and 100 from high SEC status. 48 attendants from high SEC status are female, 52 are male. In low SEC status, 50 are female and 50 are male. 151 attendants are aged between 65-74, 40 are aged between 75-84, while 9 are 85 and older. 25% of high SEC status people graduated from primary school, while 27% graduated from university. In the low SEC status group, there is no university graduate. 76 of attendants from high SEC status are married and 80% are married from low SEC status group. 23 people in high SEC status and 5 people in low SEC status group live alone. 96% in high SEC status and 99% low SEC status declare that they would like to live with their family. The mean number of children is 2.56 in high SEC status group and 4.01 in low SEC status group. 74% of high SEC status group and 60% of low SEC status group are satisfied with their way of life. The most common complaint in both groups are heart disease, diabetes and hypertension. 17% in high SEC status group and 62% in low SEC status group have economic problems. 59% in high SEC status group read newspaper regularly. In low SEC status group this ratio is 10%. Expectations of the high SEC status group are mostly of nature whereas in low SEC status group the economic necessities and problems have the priority.