AIDS riski taşıyan madde bağımlısı hastalarda sağlık eğitiminin etkinliği
Efficacy health education for substance abusing patients in risk for AIDS
  1. Tez No: 59060
  2. Yazar: HAVVA TUNA (YALÇIN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN TAŞOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
8. ÖZET Bu araştırma hemşirenin sağlık eğitimcisi olarak üstlenmiş ıolduğu roller doğrultusunda uygulanan AİDS konulu eğitim programının sonuçlarını, etkinliğini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı, araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, madde kullananlarda HIV/AIDS konusu ile ilgili bilgi, inanç ve davranışların geliştirilmesini hedefleyen AİDS konulu eğitim programı, İstanbul ilinde Sağlık Bakanlığına bağlı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Tedavi Merkezi (AMATEM) Detoksifikasyon Servisinde tedavi gören 85 madde kullanıcısına uygulanmış; ancak 55 kişi gerekli ciddiyeti göstermemiş ve eğitim programını yarıda bırakmıştır. Araştırmanın örneklemini, olasılıksız örneklem yöntemi ile araştırmaya katılan 30 vak'a oluşturmuş, vak'alann HIV/AIDS bilgi düzeyleri literatür doğrultusunda hazırlanan anket ile hem eğitim öncesi hem de eğitim sonrası ölçülerek veriler bilgisayarda istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bazı vak'alann hem kendilerine, hem de başkalarına HIV bulaştırma riski taşıdıkları görülmüştür. Eğitim sonrası yapılan değerlendirmelerde bilgi düzeyinin olumlu yönde arttığı, bazı sorulara verilen yanıtlarda bu olumlu artış istatistiksel olarak anlamlı iken, bazı yanıtlardaki bu artışın anlamlı olmadığı saptanmıştır. Sağlık eğitimlerinde bilginin yanı sıra olumlu davranışı geliştirecek yapılanmaların ve düzenlemelerin en kısa zamanda yaşama geçirilmesinin, profesyonel hemşirelerin bu sürecin her aşamasında yer almasının bir zorunluluk olduğu sonucuna varılmıştır. 89
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY In this study we aimed to evaluate the results and efficiency of an education program about AIDS carried on by nurses under the role of their health educator character. The study was planned as a descriptive and analytic research. In this research, the education program about AIDS that aimed to improve the knowledge, beliefs and behaviors of the drug addicts about HTV7AIDS was started to be given to 85 drug addicts who were under treatment in Alcohol and Drug Addiction Research and treatment Center of Bakırköy Psychiatric and Neurological Disease State Hospital, in Istanbul but 55 of cases did not complete the education program. 30 cases selected by improbable sampling method made the case sample. The knowledge level of each case about HTV/AIDS has been assessed before and after the education by a questionnaire prepared according to the literature and the results were analysed statistically by computer. Some cases were noticed to have risk to be infected with HTV and to infect others. Evaluation after education showed that knowledge level of the cases progressed well, but although answers of some questions were statistically better, for some answers the difference was not statistically meaningful. It is concluded that in health education besides knowledge, studies to improve proper behaviors is necessary and the need for professional nurses in every stage of it is obvious. 90