İlişki ağı kurma davranışının girişimcilik niyeti üzerine etkisi
The effect of networking behavior on entrepreneurial intention
  1. Tez No: 590610
  2. Yazar: ARZU ÜLGEN AYDINLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ekonomik kalkınmada önemli rolü olmasından dolayı girişimcilik, tarihin her döneminde bilim insanlarının dikkatini çekmiş bir konudur. Girişimcilerin sahip olması gereken temel özelliklere baktığımızda tarihsel gelişim içerisinde bilim insanları tarafından öne sürülmüş çeşitli tanımlar bulunmaktadır. Genel olarak girişimciyi; risk alan, fırsatları gören, kaynakları bir araya getiren kişi olarak tanımlamak mümkündür. Girişimcinin bu faaliyetleri başarılı olarak yürütebilmesi için teknik, yönetsel ve girişimsel çeşitli becerilere sahip olmasının yanı sıra ilişki ağı kurma davranışını da başarılı biçimde icra edebilmesi gerekir. Kişilerin çalışma yaşamları, kariyerleri ve girişimcilik özelliklerinin gelişmesinde önemli katkısı olduğu düşünülen ilişki ağı kurma davranışı bu çalışmada yapısal açıdan işletme içi ve işletme dışı ilişki ağı kurmak şeklinde değerlendirilirken, işlevsel açıdan ilişki ağı oluşturma, sürdürme ve kullanma olarak üç başlıkta ele alınmıştır. Buradan yola çıkarak; altı tip ilişki ağı kurma davranışı ortaya çıkmaktadır. Bunlar;“işletme içi ilişki ağı oluşturma”,“işletme içi ilişki ağı sürdürme”,“işletme içi ilişki ağı kullanma”,“işletme dışı ilişki ağı oluşturma”,“işletme dışı ilişki ağı sürdürme”ve“işletme dışı ilişki ağı kullanma”davranışı olarak sıralanabilmektedir. Bu çalışmada, girişimcilik niyeti ile ilişki ağı kurma davranışı arasındaki ilişkiyi tespit edebilmek için, farklı alanlarla lisans eğitimini tamamlamış, potansiyel girişimci olarak değerlendirebileceğimiz, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'ne kayıtlı 332 öğrencinin verdiği cevaplar doğrultusunda işletme içi ve işletme dışı ilişki ağı oluşturma davranışının girişimcilik niyeti üzerinde anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship has attracted the attention of scientists in every period of history due to its important role in economic development. When we look at the basic features that entrepreneurs should have, there are various definitions made by scientists in historical development. In general, we can define entrepreneur as the person who takes risks, sees opportunities and gathers resources. Entrepreneur must have various skills in order to carry out his/her activities successfully. Those are technical, managerial and entrepreneurial skills. It can be stated that entrepreneur's networking behavior have a significant effect on those skills. Networking behavior, which thought to have an important role in the development of individuals' careers and entrepreneurial skills, have two facet as structural and functional facet. When we evaluate from the structural facet, networking behavior distinguishes contacts within and outside an individual's organization, that is, internal and external networking. On the other hand, functional facet reflects the prototypical process of relationship development and distinguishes between building, maintaining and using contacts. Crossing the two facets yields six types of networking behaviors; building internal contacts, maintaining internal contacts, using internal contacts, building external contacts, maintaining external contacts and using external contacts. In this study, the relationship between entrepreneurial intention and networking behavior is investigated on students, who are considered as potential entrepreneurs, that have completed their undergraduate studies in various fields and attending to a graduate program at Istanbul University, School of Business. In accordance with the answers of 332 students participated in this research, it was determined that building internal network and building external network had a significant effect on entrepreneurial intention.