Ortaöğretim öğretmenlerinin politik beceri ve dalkavukluk hakkındaki görüşleri
High school teacher' opinions about politic skills and sycophancy
  1. Tez No: 591800
  2. Yazar: DUYGU KONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmada ortaöğretim öğretmenlerinin politik beceri ve dalkavukluk hakkındaki görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, 2018-2019 öğretim yılında Afyon ili Dinar ilçesinde yer alan ortaöğretimde çalışan ve tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 175 öğretmenden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, Dalkavukluk Ölçeği ve Politik Beceri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel ve kanıtlamasal istatistik teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin dalkavukluk davranışına ilişkin görüşlerine göre en yüksek yönetici odaklı dalkavukluk, sonrasında iş arkadaşı odaklı dalkavukluk davranışı sergiledikleri, genel dalkavukluk davranışının düşük düzeyde olduğu bulunmuştur. Ayrıca öğretmenlerin görüşlerine göre, cinsiyetin, yaşın, medeni durumun, çalıştığı okul türünün, kıdemin ve okuldaki görev süresinin onların dalkavukluk davranışlarında anlamlı bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin görüşlerine göre politik becerilerinin en yüksek düzeyde samimi görünme sonra sırası ile kişilerarası etki, ilişki ağı kurma ve sosyal zekâ şeklinde olduğu, genel politik beceri düzeylerinin ise yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırma kapsamında incelenen öğretmenlerin cinsiyetinin, yaşının, çalıştığı okul türünün, kıdeminin ve okuldaki görev süresinin onların politik beceri düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı ancak medeni durum değişkeninin politik beceri alt boyutlarından ilişki ağı kurma ve samimi görünme ile genel politik beceri düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir. Medeni durum değişkenine göre evli öğretmenlerin bekar öğretmenlere oranla ilişki ağı kurma, samimi görünme ve genel politik beceri düzeylerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. İlave olarak, öğretmenlerin görüşlerine göre dalkavukluğun geneli ile boyutları arasında pozitif yüksek, politik beceri ile boyutları arasında orta ve yüksek düzeylerde pozitif anlamlı ilişki olduğu, politik beceri ile dalkavukluk arasında anlamlı ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research to examine high school teachers' opinions about politic skills and sycophancy. The population of this research consists of teachers who work in secondary government schools of Afyon province Dinar district in 2018-2019 educational academic term. The sample of the research was 175 teachers selected randomly via stratified sampling method. Data was collected by means of Personal Information Form, Politic Skills Scale and Sycophancy Scale. In data analysis, descriptive statistical techniques and parametric tests were used. As a result of the research, according to the teachers' opinions, sycophancy was at the highest level on sycophancy to the manager then sycophancy to the co-worker, respectively and general sycophancy was found relatively lower than the mean. In addition, according to the teachers' opinions sycophancy and its dimensions do not differ according to teachers' marital status, gender, age, type of school, length of service and year of service at the school where she/he works variables. According to the teachers' opinions politic skills of teachers were at the highest level on interpersonal influence then sincerity, ability of communication and social competence, respectively and general politic skills were found relatively higher than the mean. It was understood that the demographic variables ;gender, type of school, age, length of service and year of service at the school where the she/he works and educational status in this research did not affect politic skills of teachers but it was understood that sincerity, ability of communication and general political skills differ according to their marital status. It was found that married teachers have higher ability of communication, sincerity, and general political skills. Moreover, it was found that according to the teachers' opinions there was high positive significant relationship between sycophancy and its dimensions, medium and high positive significant relationship between politic skills and its dimensions and there was a non-significant relationship between politic skills and sycophancy.