Yalın üretim araçlarından 5S'in bir gıda işletmesinde örnek olay incelemesi
Case study of 5S of lean production instruments in a food plant
- Tez No: 590619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE MESİHA SAAT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bir fabrikada üretimin işleyişinin verimli bir şekilde yürümesinin önemli aşamalarından biri üretim kapsamında yapılan tüm çalışmaların hızlı, etkili ve güvenilir bir şekilde yapılmasıdır. Bunun için, üretimde kontrolün sağlanması, çalışanların malzeme ve ekipman arama ile vakit kaybetmemeleri, hammadde siparişlerinin doğru ve yeterli miktarda verilmesi, iş kazalarının meydana gelmemesi ve fabrika alanının daha etkin kullanılarak işyeri düzensizliğinin neden olduğu kayıpların önüne geçilmesini amaçlayan 5S uygulaması etkili bir yöntemdir. Tez çalışmasının konusu bir gıda işletmesinde yer alan üretim birimlerine yalın üretim kapsamında gerçekleştirilen 5S uygulamasının örnek olay incelemesidir. Bu tez çalışmasının amacı, yalın üretim ve yalın üretim tekniklerinin araştırılması neticesinde yalın üretim kapsamında yapılan 5S uygulamasının yapılan çalışmalara getireceği olumlu sonuçlarının aktarılması ve bu sonuçların genel uygulanabilirliğinin ortaya konmasıdır.
Özet (Çeviri)
One of the most important stages of the efficient operation of production in a factory is the fast, efficient and reliable operation of all works carried out within the scope of production. For this purpose, 5S application is an effective method which aims to ensure control in production, not waste any time with the searching of materials and equipment, supply of raw materials correctly and sufficient amount of work, avoid accidents and avoid losses caused by workplace disorder by using the factory area more effectively. The subject of the thesis study is the case study of 5S application performed within the scope of lean production to the production units in a food business. The aim of this thesis is to introduce the lean manufacturing and lean production techniques and to present the positive results of the 5S applications within the scope of lean manufacturing and to demonstrate the general applicability of these results.