Troklear ve patellar morfoloji ile patellar kondromalazi arasındaki ilişkinin manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between condromalacia patella with trochlear morphology and patellar morphology by magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 590620
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HAMDİ ŞAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızın amacı troklear ve patellar morfolojinin manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) ölçümlerinin grade 3-4 patellar kondromalazi ile ilişkisini araştırmaktadır. Geçmişe dönük olarak taranan hastalar arasından grade 3-4 patellar kondromalazi olan 125 ardışık hasta ile patellar eklem kıkırdağı normal olan 125 ardışık kontrol çalışmaya dahil edildi. Diz MRG'de, troklear morfoloji değerlendirmesi için; sulkus açısı, troklear açı, lateral troklear eğim açısı ve medial troklear eğim açısı ölçüldü. Patellar morfoloji değerlendirmesi için; patellotroklear oran, insall-salvati oranı, modifiye Insall-Salvati oranı ve Blackburne-Peel oranı ölçüldü. Elde edilen ölçümler, demografik özelliklere göre istatistiksel olarak analiz edildi. Patellar kondromalazi grubunun %62,4 (n=78)'ü kadın, %37,6 (n=47)'sı erkekti. Kontrol grubunun %56,0 (n=70)'sı kadın, %44,0 (n=55)'ü erkekti. Çalışma grupları arasında cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu (p=0,303). Sulkus açısı patellar kondromalazi grubunda 121,4˚±7,5˚ ve kontrol grubunda 118,1˚±7,1˚'di (p0,05). Erkeklerde; sulkus açısı, Insall-Salvati oranı, Blackburne peel oranı patellar kondromalazi grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde fazlayken, lateral troklear açı, medial troklear açı patellar kondromalazi grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azdı (p0,05). Kırk yaş ve altı kişilerde, patellar kondromalazi grubunda lateral troklear eğim açısı kontrol grubundan anlamlı düzeyde azdı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between trochlear and patellar morphology measurements of magnetic resonance imaging (MRI) and grade 3-4 patellar chondromalacia. One hundred twenty five consecutive patients with grade 3-4 patellar chondromalacia and 125 consecutive controls with normal patellar articular cartilage were included in the study. For evaluation of trochlear morphology on knee MRI; sulcus angle, trochlear angle, lateral trochlear inclination angle and medial trochlear inclination angle were measured. For evaluation of patellar morphology on knee MRI; patellotrochlear ratio, insall-salvati ratio, modified Insall-Salvati ratio and Blackburne-Peel ratio were measured. The measurements were statistically analyzed according to demographic characteristics. In the patellar chondromalacia group, 62.4% (n = 78) of patients were female and 37.6% (n = 47) were male. Fifty six percent (n = 70) of the control group were female and 44.0% (n = 55) were male. There was no significant gender difference between the study groups (p = 0.303). Sulcus angle was 121.4˚ ± 7.5˚ in the patellar chondromalacia group and 118.1˚ ± 7.1˚ in the control group (p 0.05). In men; sulcus angle, Insall-Salvati ratio, Blackburne peel ratio was significantly higher in the patellar chondromalacia group compared to the control group, while lateral trochlear angle and medial trochlear angle were significantly lower in the patellar chondromalacia group compared to the control group (p0.05). In the participants younger than forty, lateral trochlear inclination angle was significantly lower in the patellar chondromalacia group compared to the control group (p0.05).